Boşanma Hukuku
Trend

Zina Nedeniyle Boşanma *2023

Zina nedeniyle boşanma Türk Medeni Kanunu’nda çeşitli boşanma davası türleri arasında düzenlenmiştir. Zina nedeniyle boşanma davası bu dava türlerinden bir tanesidir. Uygulamada genelde şiddetli geçimsizlik olarak ifade edilen evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davası açıldığı görülmektedir. Ancak eğer zina söz konusuysa boşanma avukatı yardımıyla zina nedeniyle boşanma davası açmak daha kolay ve daha hızlı sonuç alınabilecek bir yoldur.

Zina nedeniyle boşanma TMK 161’de düzenlenmiştir:
Madde 161- Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir.
Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.
Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Kusura dayalı, mutlak ve özel bir boşanma türü olan zina nedeniyle boşanma davasında zinanın varlığı ispatlamak yeterlidir. Ayrıca bu durumun evlilik birliğini temelden sarsmış olması aranmamaktadır. Zinanın varlığının ispatlanması ile zina nedeniyle boşanma davası neticelenmektedir. Ancak bu davayı açabilmek için Türk Medeni Kanunu bazı özel şartlar aramaktadır. Yazımızda bu şartları ve zina nedeniyle boşanma davasının kendine özel niteliklerini ele aldık.

Zina Nedeniyle Boşanma Davası Süresi

Zina nedeniyle boşanma davası bakımından Kanun, bu davayı açabilmek için iki farklı zina davası açma süresi öngörmektedir. Buna göre zina fiilini öğrenen tarafın bu durumu öğrendikten sonra 6 ay içerisinde zina nedeniyle boşanma davasını açması gerekmektedir. Ayrıca bu süre 5 yıl ile sınırlıdır. Her halükarda zina fiilinin üzerinden 5 yıl geçmekle dava açılamaz. Zina davası açacak olanların bu sürelere dikkat etmeleri gerekir.

Zina Nedeniyle Boşanma Davası Süresi

Ayrıca kanun zinanın affedilmiş olmasını da buna dayanılarak dava açılmasına engel olarak görmektedir. Süreler geçmemiş dahi olsa zina eyleminden sonra eşini affetmiş olan taraf artık bu sebebe dayanarak dava açamaz. Ancak genel boşanma sebeplerine dayanarak evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olması gerekçesi ile boşanma davası açabilir ki bu davanın yargılama ve ispat usulleri daha farklı olacaktır.

Affedilmiş olma durumu sadece somut bir zina eylemine ilişkindir yani ikinci defa zinanın gerçekleşmesi halinde bu süre yeniden başlayacaktır. Eşin zinaya baştan izin vermiş olması halinde dahi bu davanın açılabileceği kabul edilmekle birlikte eşini zinaya teşvik eden tarafın artık buna dayanarak dava açamayacağı kabul görmektedir.

Zina Sebebiyle Boşanma Davası ve Deliller

Öncelikle zinanın ne olduğunu tespit etmek gerekir. Zina evli bir kişinin eşinden başka bir kişiyle cinsel münasebeti anlamına gelmektedir. Cinsel münasebet boyutuna ulaşmayan flört aşamasında kalmış bir birliktelik zina olarak değerlendirilmez. Ayrıca eşin kendisiyle ayın cinsten olan bir kişiyle cinsel münasebeti de zina olarak kabul edilmemektedir. Böyle bir durumda başka bir özel boşanma sebebi olan haysiyetsiz hayat sürme nedeniyle boşanma davası açılabilir. Eşe zorla tecavüz edilmesi halinde de zinadan bahsedilemeyeceğin bu durum zina nedeniyle boşanma davasına gerekçe teşkil etmeyecektir.

Peki zina nedeniyle boşanma davasında zina nasıl ispatlanır? Zina eylemi her türlü delille ispatlanabilir ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki hukuka aykırı delil elde edilmiş ise bu delil mahkemede dinlenilemeyecektir. Örneğin eşin bulunduğu ortama dinleme cihazı yerleştirilmiş olması halinde elde edilen ses kaydı hukuka aykırı elde edilmiş bir delil olacağından mahkeme bu delili dikkate alamayacaktır.

Zina hususu görgü tanıklarıyla, fotoğraflarla, kamera kayıtlarıyla, yazışma dökümleri, mektuplar ve buna benzer her türlü delille ispatlanabilmesi mümkün bir durumdur. Doğrudan cinsel münasebetin ispatlanamamasına rağmen bunu ortaya koyan durumun yan delillerle ispatlanmış olması halinde de hakim iddianın ispatlanmış olduğu kanaatine ulaşabilir. Ayrıca bir ceza davasında zina fiilin ispatlanmış olması boşanma davası açısından da kesin delil oluşturacaktır.

Zina Nedeniyle Boşanma Davasında Tazminat

Zina Nedeniyle Boşanma Davasında Tazminat

Zina nedeniyle boşanma davası ile birlikte genel boşanma davasında olduğu gibi nafaka ve tazminat talep edilebilmesi kanunen mümkündür. Zina davası tazminat miktarı durumun özelliklerine, tarafların ekonomik durumlarına göre değişiklik arz edecektir. Zina başlı başına kişilik haklarının ihlali teşkil ettiğinden manevi tazminat talebinde bulunulabilmesi de mümkün olabilecektir.

Zina Nedeniyle Boşanma

Zina nedeniyle boşanma özel bir boşanma türü olduğundan ve bu davanın ispatlanması noktasında deliller son derece önem arz ettiğinden alanında uzman bir boşanma avukatı yardımıyla davanın açılması her zaman sizin avantajınıza olacaktır. Zina nedeniyle boşanma davasında elde edilen delillerin ne derece hukuka uygun olduğu da yine uzman bir avukat ile değerlendirilmelidir. Hukuka aykırı delil elde edilmesinin ceza sorumluluğu doğurabileceği de kesinlikle unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Oncelikle cok tesekkur ederim.Cok faydali bilgilerle bizleri aydinlattiginiz icin.
  Lutfen zina dan feragat edenin,tekrar zina davasi acabilmesi icin hangi sartlarin olusmasi gerekiyor?. Bir de yurtdisinda kusurlu es tarafindan tek tarafli bosanma davasi acilir ise, karsi tarafin itiraz hakki var midir, karsi taraf Turkiye,”de karsi dava acabilir mi?
  Yurt disi mahkemelerni bosanma ile mal paylasimi,cocuk velayeti ve tazminatlara da karar verme yetkisi var mi??Lutfen bu konularla ilgili de bilgi de paylasi rmisiniz sitenizde.
  Tesekkurler ve Basarilar !

 2. merhaba, eşimle boşanma arifesindeyiz, ayrı yaşıyoruz, kontratı benim üstüme olan müşterek evimizde o kalıyor bense ayrı bir evde yaşıyorum, komşularımızın şikayeti üzerine eve sürekli bir adamın geldiğini öğrendim ve evde ahlak polisleriyle bastım ve o adfamın itirafıyla zina yaptıklarına dair dava açtım asıl sormak istediğim onu evde bir adamla yakaladıktan sonra whatapp ve sms lerle tekrar barışmak istediğime dair mesajlar attım fakat daha sonra pişman oldum barışmaktan vazgeçtim bu süreçte asla yüzyüze gelmedim birlikte hiçbir şekilde ne evde ne de dışarda görüşmedim bu mesajları kullanarak eşim davanın reddini isteyebilirmi cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Gönderdiğiniz sms ile davanın reddini isterse mahkeme davayı reddedecektir, çünkü attığınız mesajlar zina eylemini affettiğiniz şeklinde yorumlanacaktır. Başkaca boşanma sebepleri varsa yeniden genel boşanma sebeplerine bağlı bir dava açabilirsiniz.

   1. Fakat o barismayi kabul etmedi dusunucem dedi daha sonrada ben gorusmek istemedim ve ayrica nafaka ve tazminat davasi acmisti daha once ve halende o davanin durusmasini bekliyoru benim zina davam duserse onun davasida dusermi

   2. Yani benimle barismadigi halde onu affetmis sayilir ve nafaka ve tazminat davasina devam edebilir mi

    1. Gönderdiğiniz sms içerikleri sebebiyle sizin zina davanız reddedilir, karşı tarafın davası devam eder.

     1. Gonderdigim sms icerikleri soyle
      Tekrar deneyelim dedim dusunmem lazim dedi kabul etmedi kendime ceki duzen verdim dedim guvenemem zamanla belki dedi normal arkadas olalim dedim tmm dedi bulusalim dedim 2gun sonra dedi sonrada ben barismaktan vazgectim tam anlamiyla af gerceklesmedi avukatim da boyle af olmaz diyor seni affediyorum gel birlikte yasayalim deseydim ve oda icabet etseydi ozaman af sayilir diyor ve herhalukarda onunda davalari duser dedi tekrar aciklarmisiniz lutfen durumu tsk ederim

     2. avukatınızın görüşüdür, katılmıyorum. zina sebebiyle boşanma davası açıp eşinize tekrar deneyelim şeklinde mesaj atıyorsanız affetmiş sayılırsınız ve dava reddedilir. karşı tarafın tazminat davası hakkında ayrıntılı bilgim olmadığı için o konuda avukatınızı dikkate alın.

     3. esasinda bu msjlari gercekten ben yazmadim ama arkadasiminda basi belaya girmesini istemiyorum ben yazmadim demem de inandirici olurmu etkisi ne olur arkadasima esim dava acabilir mi acabilirse hukmu ne olur tsk ederim

 3. Merhaba öncelikle tşk ederim ..ben eşimden ayrı yaşıyorum 16senedir bir evliliğim vardı ve heryIl huzursuzum geçimsizlik var ve hep kaVGA benim şimdi beraber olduğum insan var ve bana eşim her sene boşanma davası açıyo tekrar barışıyoz ve hayatıma birini aldım yine boşanma davası açılmış eşim tarafından bana ve aileme hep çile çektiriyo ben boşanmıcam diyo bende dava açmak istiyom ne gibi yol izlemem lazım …

  1. Eşinizin size açtığı boşanma davasına karşı siz de karşı dava açabilirsiniz, ancak evlilik dışı birlikteliğiniz olduğu için mahkeme karşı tarafı haklı bulup sizin davanızı reddedecektir.

 4. Slm ben emre eşimin araca tlf yerleştirip ses kaydı alması sebebiyle tek taraflı boşanma davası açtı ben ayrılmak istemedimi söyledim 2 çocuğumuz var . Var olan malımız paylasılırmı tek taraflı oldugu için bu dava nekadar sürer? tazminat talep edebilirmi ve miktarı nekadar olur?sigortasız çalışan biriyim ses kaydının yasal hükmü varmıdır 20 yıllık evliyiz şimdiden tşk ederim cevaplarsanız sevinirim iyi günler

  1. Merhaba
   Almanya’da boşanmış olan çiftler Türkiye de
   Tektaraflı boşanılması için almanya’da kadının gayri meşru yaşadığı kişi ve gayru meşru çocuğu var ancak kadın Türkiye’de boşanmayı kabul etmiyor bunun için ne yapmamız gerekiyor lütfen bilgi verirmisiniz teşekkür ederim

 5. Eşim 2 cocuklar bırakıp bir kadınla gitti sizce hangi konudan bosanmauıda açmalıyım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir