Ceza Hukuku
Trend

Savcılığa Şikayet Dilekçesi *2023

Savcılığa şikayet dilekçesi suç teşkil ettiğini düşündüğünüz bir olayla ilgili olarak suç işleyen kişinin ceza almasını sağlamak için yapılan yasal girişimlerden birisidir. Savcılığa şikayet dilekçesi ile suç işleyen kişinin ceza almasını istiyorsanız yapmanız gereken kolluk güçlerinin bu durumdan haberdar olmasını sağlamaktır. Peki savcılığa şikayet dilekçesi kapsamında şikayet nasıl yapılır? Hukuki olarak ihbar veya şikayet olarak adlandırılan bu bildirimi aşağıda açıklayacağımız şekilde emniyet veya jandarma teşkilatından oluşan kolluk güçlerine yapabileceğiniz gibi doğrudan savcılığa şikayet dilekçesi ile başvurarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Suç Duyurusunda Bulunmak İstiyorum

İl ve ilçe merkezlerinde emniyet teşkilatının birimi olan karakollara, kırsalda ise jandarma teşkilatına suç duyurusunda bulunmanız mümkündür. Bunun için yapmanız gereken bizzat nüfus kağıdınızla birlikte en yakın karakola başvurmaktır. Öncesinde savcılığa şikayet dilekçesi de hazırlayarak olayları dilekçenizde özetlemeniz mümkün olmakla birlikte şart değildir. Savcılığa şikayet dilekçesi içeriğine bazı teknik ayrıntılar vermeniz gerekebilir, bu ayrıntıları savcılığa şikayet dilekçesi ile vermeniz sizin yararınıza olacaktır, sözlü olarak tüm ayrıntıları tam ve doğru şekilde aktaramayabilirsiniz.

Savcılığa şikayet dilekçesi hazırlayın veya hazırlamayın karakolda suç duyurusunda bulunmak istediğinizi söylediğinizde emniyet personeli sözlü olarak ifadenizi alacak ve tutanağa geçirecektir. Burada ifadenizi en yalın şekliyle vererek suçu işleyen faili ve suç teşkil ettiğini düşündüğünüz eylemini izah etmelisiniz. İfadenizden sonra kolluk şikayetçi olup olmadığınızı ve uzlaşmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu sorular yasal zorunluluktan dolayı sorulmaktadır. Şikayetçi olduğunuzu ve uzlaşmak istemediğinizi beyan ettikten sonra şimdilik işlem tamamlanmış demektir.

Savcılığa Şikayet Nasıl Yapılır?

Suç duyurusunu ve şikayetinizi doğrudan savcılığa şikayet dilekçesi ile savcılığa da yapabilirsiniz. Küçük adliyelerde nöbetçi savcı büyük adliyelerde ise müracaat savcılıklarında yer alan savcılar şikayet başvurularınızı kabul ederek ifadenizi alırlar. Aslında yukarıdaki işlemden çok da farkı bulunmamaktadır, kolluğa yaptığınız şikayet de zaten kolluk tarafından nihayetinde savcılığa intikal ettirilmektedir.

Kolluğa veya savcılığa şikayet dilekçesi ile bulunurken mutlaka şikayetinizi destekleyen belgeler varsa bunları da yanınızda götürmeyi unutmayınız. Şikayetinizle birlikte delillerinizi de şikayet dosyanıza ekletebilirsiniz. Bunun haricinde suça konu eylemle ilgili olarak bilgi sahibi olan kişilerin de tanık sıfatı ile dinlenmesini istiyorsanız isim ve adreslerini şikayetinizle birlikte bildirebilirsiniz.

Şikayet Edeceğim Şahsı Tanımıyorum

Savcılığa şikayet dilekçesi ile şikayet edeceğiniz şahsın kimlik bilgilerini bilmiyor veya bizzat şahsı tanımıyor olabilirsiniz; bu durum şikayette bulunmanıza engel bir durum değildir. Şahsın kim olduğunu tarif etmeniz yeterlidir. Örneğin X şirketinin yetkilisi demek suretiyle kolluk güçlerinin şahsı bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Örneğin evinizde hırsızlık olması halinde de yine şahsı bilmeniz mümkün değildir ancak şahsı gördüyseniz eşkalini tarif edebilirsiniz.

Savcılığa şikayet dilekçesi kapsamında yaptığınzı suç duyurunuzla ilgili olabilecek şahıslara ulaşıldığında kolluk güçleri sizi eşkal tespiti için çağıracaktır. Yakalanan şahsın size karşı suç işleyen şahıs olup olmadığı bizzat şahısla yüz yüze getirilerek size sorulur ve vereceğiniz cevap tutanak altına alınarak dosyanıza eklenir.

Savcılığa Şikayet Edilen Kişiye Ne Olur?

Savcılığa şikayet dilekçesi ile şikayetin nasıl yapılır sorusunun cevabını vermiş olduk peki bundan sonraki süreçte neler olur kısaca tarif etmek gerekirse. Öncelikle kolluk güçleri şikayet evrakınızı hazırlar, gerekli delilleri toplar ve fezleke hazırlayarak savcılığa ulaştırır. Savcılığa şikayet dilekçesi kapsamındaki şikayet konusu dosyası kendi sistemine kaydederek soruşturma dosyası haline getirir ve suç soruşturması savcılık kontrolünde başlar. Savcılık emniyetin aldığı ifadeyi yeterli görmezse sizi bizzat dinlemek üzere tekrar çağırarak ifadenizi alabilir.

Savcılığa şikayet dilekçesi ile başvurduğunuzda savcılık meydana gelen olayın suç teşkil ettiğine kanaat getirir ve bu hususta failin suçu işlediğine dahil yeterli şüpheye ulaşırsa iddianame hazırlayarak ceza mahkemesine gönderir. Mahkemenin iddianameyi kabulü ile suç kovuşturması yani yargılama safhası başlar. Burada sizi bir kerede mahkeme dinleyecek ve şikayetçi olup olmadığınızı ve katılmak isteyip istemediğinizi soracaktır.

Savcılığa şikayet dilekçesi ile şikayetçi olmak şikayete bağlı suçlar açısından önemli bir husustur. Örneğin hakaret gibi şikayete bağlı bir suç söz konusu ise ve siz şikayetçi değilim derseniz artık mahkeme yargılamaya devam edemez ve şikayet yokluğu nedeniyle düşme kararı vererek davayı düşürür. Eğer şikayete bağlı bir suç değilse dava kamu davası olarak açılmış demektir ve siz şikayetçi değişim deseniz dahi yargılama devam eder.

Savcılığa Şikayet Dilekçesi

Katılma talebi ise yargılamaya ilişkin tebligatların size de gelmesi ve mahkemenin yargılama neticesinde vereceğin hükmü temyiz edebilmeniz yani üst mahkemeye gönderebilme hakkına sahip olmanız anlamına gelmektedir. Katılma talebinde bulunmanız tüm duruşmalara gitmek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Mahkemenin sizi tebligatla çağırmış olduğu ilk duruşmaya giderek hakim huzurunda bir kere ifade vermiş olmanız yeterlidir.

İlgili Makaleler

66 Yorum

 1. Şikayetle ilgili elimde bir delil yoksa bu şikayet değerlendirilir ve ilgili kişiye şikayet bildirilir mi?

 2. 2 Instagram sayfasindan 2 defa ayri zmanlarda alisveris yaptim 😦kardesimin cok begendigi kiyafet alamk icin. Ama her iki defasindada alakasi olmayan urunler geldi
  Ve onlara ulasmaiyorum her sekilde denedim. ucretimi alamiyorum ne yapabilirim?? Yardimci olursaniz sevinirim
  (Msj ve intagram hesabi var. Silmedim )

  1. elinizde mevcut olan instagram hesabının bütün mesajların ekran görüntülerinin çıktısını alarak cumhuriyet savcılığına dolandırıcılık suç duyurusunda bulunmanız gerekmekte savcı sunacağınız delillere göre karşı tarafı ortaya çıkarıp mahkemeye çıkarıyor.

 3. Dün dolandırıldım elimde delil var kim e nasıl yardım alabilirim

 4. Merhabalar sigortali bir sekilde bir ay calistigim buyuk taninan bir firmadan alacagim maas 4 aydır yatmiyor suc duyurusunda bulunacagım sigorta belgelerim yeterli midir ve kesin sonuca ulasabilir miyim ?

   1. Merhabalar suratıma iki kere yumruk attı tehtit ettiği için korktum aradan iki sene geçti şikayet etsem savcılık işlem yaparmı,
    Lahmucun işleten fırın şahit delil olarak
    Bilgi verirseniz sevinirim

   2. Evimde gizli kamera olduğunu düşünüyorum ama onu ben farketmeden aldilarsa ve şuan yoksa gizli kamera koyduklarını nasıl kanitlaya ikirun

 5. Gecen hafta trafik yüzünden eşimle birlikte 2 sahısla tartışma basladı sonra olay büyüdü karşı traf arabasından sopa alarak 5 kişi tarafından feci şekilde darp edildi kafası 2 yerden yarıldı dikişler atıldı elinde kırık var zaten olay yerine hemen polis geldi 2 zanlıyı aldılar delil olan spoyıda aldılar emniyete gidip eşimde bende şikayatçi olduk peki şimdi ne olacak o zanlılara karokol bize hiç bir sekilde bilgi vermiyo zanlıları da teşis ettik ama eşim su an ne çalışabiliyiyo agrıları çok var muhtemenen kafasında anlında iz kalacak üstü bası yırtıldı aldıran 2 kişi bir anda 5 kişiye döndü eşim kendini hiç bir sekilde savunamadı ben araya girip tekmelere maruz kaldım acaba sonuç ne okur lütfen en kısa zamanda bilgi verirseniz duacınız olurum ne yapalım

  1. Savcılık soruşturma başlatacak ve eşinizi darp edenler hakkında ceza davası açılacak. Olayı gören bildiğiniz tanıklar varsa o aşamada mahkemeye bildirebilirsiniz, kamera kayıtları vs. varsa emniyet bu kayıtları toplayacaktır. Darp raporlarınızı da ibraz edersiniz. Ceza davası haricinde siz de zararlarınız için maddi ve manevi tazminat davasını asliye hukuk mahkemesinde açabilirsiniz.

   1. Elime tebligahlarım geldi karsı tarafa dava açılmış amasonradan bşr tane daha geldi onlarda yalan beyanlarda bulunarak suç duyurusunda bulunmuşlar benim yapmadıgım suclamalarda bulunmuşlar bizede dava açılmış ben şimdi ne yapmalıyım gidip ifademi degiştirmeliyim şimdi suç bize döner mi çünkü magdur olan yaralanan benim eşim ama onların dilekçesinde onlara hakaret edip arabalarına zarar verdiğimi belitmişler hepsi yalan birde mahkemeye katılmazsak ne olur

 6. Eski arkadşım olan kişi bana yıllar sonra numarasını buldum abisinden aldım 1 hafta gectikten sonra numarasını dagittigimi söyledi ama ben dağıtmadım bu olayi nasıl benim yapmadığımi kanıtlayabilirim insanlara yardımcı olabilir misiniz

  1. Sizin ispatlamanıza gerek yok, böyle bir iddiası varsa karşı taraf ispatlamalı sizin dağıttığınızı.

 7. iyi günler saim yılmaz diye birine bana arac parcası göndermesi için 400 tl para gönderdim postaneden raziye yılmaz adına para yatırdım parçayı göndermedi paramıda göndermiyor elimde ptt bankamatikten yatırdığım dekont var ne yapabilirim

  1. Raziye yılmaz eşi anladığım kadarıyla, icra takibi başlatın, takibe itiraz edilirse dava açmanız gerekecek.

 8. İnstagram hesabım çalındı kimin çaldığını da biliyorum nereye şikayet edebilirim yada şikayet etsemde nasıl bi sonuç alırım ?

 9. Biz bi kac arkadslarla iddaa oynak istedik insegramdaki iddaadolandiricilari sayfalarindan bi sayfa bize su kisnin kuponlari tutuyo alin oynayin dedi bizde aldik 150 ty e sonr iki gun pes pese kupon verdi ikisode tutmadi sonra bizi engellesi ulasamiyoruz simdi o kisoye ama ziraat hesap nosu ve isim soy ismini biliyoruz silayet icn ne yapmamiz gerekiyo

 10. Bir yakınım benim hattım üzerine 4000 liralık cihaz almış aldığı yer turkcell tanıdığı bir yer tanıdığı için buna vermiş turkcel yapmaması gereken birşey yapmış tazminat davası acılabilirmi yada nasıl olur ?

 11. Merhaba ben bu sene mayısta olay yasadım karsı taraf şikayetçi oldu polis cagırdı ifademizi aldı sonra beni tehdit ettiler o gunun aksamında bende ertesi gün savcılığa gittim sikayetci oldum sımdı Aralık basında ek takipsizlik karası gelmiş benim için neyse benim sikayetci oldugum kişi için herhangi bi ses cıkmadıı yaklaşık 7 ay oldu bundan sonra ne olur? Savcı benim şikayetini yeterli delik bulmyıp kapattı mı banada kağıt gelmedi

  1. Velayet davasi devam eden kizimi annesi dovuyomus kizim dedi bnde tlf cektim kizimi savcilik brsey yapablirmi sikayet etsem

   1. Savcılık bu tür bir durumda çocuk hakiminden tedbir kararı alabilir, delillerle başvurun.

 12. Merhaba eşimle 1 yıldır ayrıyız boşanma durumu yok henuz kızım babasının yanında kalıyor şiddet görüyor ve aile tarafından bana karşı düşman edilmeye çalışıyorlar 4 yaşında olan kızımı bu durumdan nasıl kurtarabiliriz savciliga basvurabilirmiyim

 13. 28.12.2018 TARİHİNDE LETGO ÜZERİNDEN ALIŞ VERİŞ YAPTIM KARŞI TARAF ÜCRETİ YATIRMAMI İSTEDİ YATIRDIM FAKAT MALZEMEYİ GÖNDERMEDİ ÜCRETİ PTT ÜZERİNDEN TC NOYA GÖNDERDİM HALEN MALZEME GELMEDİ NE YAPMALIYIM ŞAHIS İLE TARTIŞARAK BANA MALINDA YOK PARANDA YOK DEDİ ne yapmam gerekir

 14. D SMART internet e başvuru yaptım ve sonrasında başvuruyu iptal ettim lakin numaranı ve kimlik bilgilerimi sistemden düşürmemişler beni alamadım bütün kurumlara servis etmişler IP numarası nı aldım ve şikayette bulunmak istiyorum bununla ilgili ne yapılması gerekiyor ne yapmam gerekiyor beni aşırı derece rahatsız ediyor lar

 15. kayin validem 82 yasinda bunak bir kadin bi tane kaynim var arsa felan satildiinde parayi ben bakiyom diye harçiyor kayinvalidem rahatsiz bakmiyor ama bakiyom diye her sey serbest ne yapmamiz gerek

 16. Şikayette bulunmak istiyorum fakat araba plakasının başını net hatırlamıyorum fakat araç rengi modeli fln tarif edebilirim sizce bazı verecegim bilgilerle şikayette bulunabilirmiyim

 17. MERHABALAR
  DEDEMİN 9 DÖNÜM TARLASINI 40 YILDIR KİRA YA VEREREK KULLANAN VE EVİNİ DE KULLANAN DAYI VE TEYZE LERİM KARDEŞİM VE BENİM DE HAKLARIMIZ OLAN BU TAŞINMAZ LAR HK. DA SAVCILIK BİR YAPTIRIM UYGULUYABİLİRMİ ACABA. BU ŞAHIS LAR DEDEMİN 2NCİ EVLİLİĞİNDEN OLMA ÇOCUKLARIDIR.TAPUDA İNTİKAL LERİNİ YAPTIRDIM.AVUKAT LAR BU YERLEŞİM BİRİMİNDE BU DAVA YA BAKMAK İSTEMİYORLAR.ÇÜNKİ DAYI OLACAK BU ŞAHSIN OĞLU VE GELİNİ DE BU BÖLGEDE AVUKAT LIK YAPIYOR …BİZ BU TAŞINMAZ LARIN SATIŞINI İSTEMEYİP MEVCUT TARLAYI DAHA FAZLA KULLANMAMALARINI VE EVDE Kİ HİSSEMİZİDE PAYLAŞMAYI İSTİYORUZ..NE LER YAPABİLİRİZ HK LARIMIZ NEDİR ACABA..RAHMET Lİ ANNEM DEDEMİN İLK EVLİLİĞİNDEN DOĞMUŞ TUR.DEDEMİN İLK KIZI DIR.ANNEM ÜVEY ANNE TARAFINDAN DIŞLANMIŞ BABASI NA YAKLAŞTIRILMAMIŞTIR…

  TEŞEKKÜR LER..

 18. eşimin üzerine bir aracımız vardı. kapı komşum araç alıp satıyordu. daha önce de bir aracımızı satmaya yardımcı olmuştu. ikinci aracımızı takas yöntemiyle satacaktı. üste para verip alacağımız aracı getirdi bakıp test sürüşü yaptık. üzerine 35 bin daha verip alacaktık. karşı tarafa bizim aracı göstermek için alıp götürdü. daha sonra eşime gelip aracı şehir dışında yanlış yere parktan polisin çektiğini söylemişler. ruhsat sahibinin gelmesi gerekiyor yada vekalet verilmesi gerekiyor demiş eşime. eşimde noterden vekalet verdiğini düşünürken satış yapmışlar. daha sonra karşı taraftan parayı alacağım 2 3 ay zaman lazım dedi. karşı taraf ödemez ise dairemi satar öderim merak etmeyin dedi. neredeyse 1 yıl oldu karşı dairemden taşındı telefonlarını değiştirdi. çeşitli yalanlar ile bu zamana kadar oyaladı. en son takas edeceğimiz aracı getirip satışını vereyim 35 bin ödeyin dedi tamam dedik ama ondan da bir sonuç çıkmadı. ne yapmamız gerekiyor. ailecek görüştüğümüz kapı komşum genelde çocuklarını bize emanet ederdi. aracımı geri alma şansım varmı.

 19. Ben bilet ögrenmek istiyorum karakola yada jandarmaya gitmeden nasıl şikayet edebilirim çünkü köyde yaşıyorum ve ilçeye inemiyorum sık sık

  1. 4 yıl önce evden kaçtım elinde bende ailemle birer kez mesaj attık ama küfür hakaret hepsinden vardı şuan tekrar küfür ve hakaret ediyorlar 3 senedir sesleri yoktu takrar sesleri çıktı ve aynı şekilde küfürlü ve hakaretli acaba iskilibe inmeden şikayetçi olabileceğini bir yer varmı

 20. Eşimin akrabası ve eşi tarafından sürekli hakaret küfür gürültü tahrik ve uygunsuz hareketlere maruz kalıyoruz eve gelen misafirlerimizi dahi rahatsız ediyor evlerimiz karşılıklı surekli evi gözetliyorlar sapık gibi tüm komşularımız da rahatsız bu durumdan 2 haftadır devam eden bir huzursuzlugumuz var polisler de ilgilenmiyor ne yapmaliyiz😔🙏

 21. Merhaba oturdugumuz apartmanda balkon dışına çıktıktıkları için komşumuzu şikayet etti zabıtalar gelince komşumuzun 15 yaşındaki kızı kapımıza çıkıp anneme orospu kahpe sen kimi şilayet ediyorsun gb agır hakaretlerde bulundu polis çagırıp karakol merkezinde suç duyurusunda bulunduk olaydan bi kaç gün sonra balkonumuza kum attılar polis çagırdık atmadık dediler annem balkonu yıkarken sular geliyo diye tekrar tartıştı sonrasında polis çagırıyonda noluyo sen misin beni şikayet eden koca karı vs gb hakarrtler bak ben seni aşşagıda yakalarsam nasıl bela oluom gör vs gb tehditler bunları kameraya aldım delil olarak karakola teslim ettik fakat cumhuriyet savcılıgına gitmemizde fayda var mı çünkü polislerden korkmadıklrını iddda edip bizimlr ugraşmaya devam ediyorlar sessiz kalıyoruz ama korkuyoruz

 22. İnstagram dan bir kıyafet söyledik mervenur tasarım diye bir sayfa. Ben sürekli internet üzerinde sipariş veren bir insanım ama bu kadar sorumsuzluk görmedim. Kıyafet hem eksik göndermişler hemde istediğimiz rengi göndermemişler. Yanlış yaptıkları halde bize pişkin pişkin sipariş geri alınmayacak parada gönderilmeyecek denildi. Defalarca konuşmamıza rağmen bizi umursamadılar ve mağdur ettiler. 14 gün önce söylendi ve gelen kıyafet berbat ötesi. Şikayetimin ciddiye alınmasını rica ediyorum

 23. Hindistanlı erkek kardeşim Türkiye’den mal aldı, Türk şirketi para aldı ve malları tedarik etmedi.

  Bu sahtekar adamdan nasıl şikayet edebilirim? Türkiye’de kalırken onunla ilgili tüm detaylara sahibim.

 24. Babam bu sene vefat etti, son senelerinde Facebook üzerinden tanidigi kisilere yüklüce paralar kaptirdi. Hayattayken birtakim bahanelerle etrafindakileri uzaklastirdi, biz cocuklari dahil. Cayelinde savci beye butürlü birseylerin oldugunu söylemistim ancak onu engellemek icin vasi dagvasi acmalisin dedi. Yurtdisinda bulundugumuzdan olmuyormus . Maalesef vefatindan sonra tabletinden yazistigi kisinin Babamin zaafiyeti ve karar verme düsünme yeteneginin zayifligini kullanip yaklasik 65 Bin € zimmetine gecirdi. Adi ve bankadada alici Bu sahisin mevzuttur. Kamu dagvasi acmak istiyorum . Tablette artik parasinin kalmadigini duyunca bizlerden istemesine kadar vardi . Ne yapmaliyim.

  Tesekkürler.

 25. şikayette bulunduktan tam 1 yıl geçmesine rağmen hiçbir geri dönüş olmadı. bu normal mi.hiçbir teblikat elime ulaşmadı. ne yapmam gerekiyor. şikayet olduktan ne kadar süre sonra geri dönüş olur

  1. 14.06.2019 kasten yaralama şikayetim için dava açılmış sms geldi ve tebligat geldi.
   03.10.2019 ataşehir

 26. Evimin bir üst katında Suriyeli aile saat farketmeksizin gürültü ediyorlar çocukları evin icinde koşuyor çocuk çekiçle duvar vuruyor bende hemen altındayım kat olarak defalarca ev sahibine söylememe rağmen netice almadım yardımcı olurmusunuz

 27. Benim magazaya 7800 borcum var AZ olsa oduyorum bugun arada 21 milyar yapmislar bizi tehtit etme basladi hakaret etdi bizi kusumsedi ne yapabilirim

 28. 6 ay once istanbul cumhuriyet savcılığına dolandırıcılık suç duyurusunda bulundum ve elimdeki butun email ve mesajlarida yolladim ama halen bir cevap alamadim bunu nasil takip edebilirim. Kendim yurtdisinda ikamet ediyorum.

 29. Merhaba seneler önce ki konuşmaları çıkartmak istiyorum inkar edilen bir konu üzerine hattım kapandı nasıl yol izleye bilirim

 30. Meraba ben deniz calistigim yerin ustasi benim iyi niyetinden faydalanarak benim deyerli bir eşyami aldı bana geri vermiyor şikayette bulunmak istiyorum peki şikayette b ulunursak bizden herhangi bir ücret alınıyor mu

 31. Merhaba 172 lıralık alışveriş yaptım siparışım 1 haftadır kargoya verilmedi.araştırmam üzere birçok şikayet olduğunu gördüm.biraz daha beklesem mi paramı geri alabilir miyim nasıl bir yol izlemeliyim

 32. eski seviglim benden para istedi telefoncu, telefon vericekti bana 2 inci el az kullanılmış kargo ile gönderdi ama telefon çizik ve eski gibiydi bende kargo ile tekrar gönderdim. ona gönderdigim parayı bana geri göndermedi ve benden durduk yere ayrıldı paranı göndericem dedi ama oyalıyor gibi çünkü yazma dedi ben haber vericem vs dedi.. çıktıgımız sürede bana wp den bana kendini kanıtla istedigim fotografları at felan dedi

 33. Bir bahis şirketini şikayet etmek isityorum. Yazışmalar mevcut bakiyemi çekmeme müsade etmiyorlar ne yapmalıyım ?

 34. Ben bir arkadaş olaraktan arkadaşıma fazlasıyla takmış durumda olan ve edepsizce şeyler paylaşıp tehditler savuran birisi için şikayete bulunmak istiyorum ve bu wattpad uygulamasından arkadaşım hakında edepsiz şeyler yazıp çevresini etiketliyerek paylaşıyor ve buda arkadaşımın başına daha çok bela açıyor

 35. Merhabalar istanbuldan Elazığ’a gelirken havaşta valizimi başka yolcu alıp gitti onun valizide bana kaldı farkettim benim olmadığını ve Havaş personeli ile beraber Yetkin’inin yanına gittik tutanak tutuldu 6 gün oldu haber yok kendileri ile telefonda görüştüğüm de henüz haber yok bekleyeceğiz diyorlar ben valizimin kaybolması ile mağdur olduğumu söylüyorum ama diğer yolcu kim bilmedikleri için yardımcı olamayız diyorlar şikayet edersem işe yarar mı lütfen yardımcı olabilir misiniz

 36. arkadasalr daha once bırıyle knsuyorfm bıraz samımılestk bununla snra knsma kesıldı aradan 2 ay gectı baktım adam msj attıı ben konusmk istemedm bu benı tehdıt oncdn gobegı acık hafıf acık bı foto gondrdm ama cok acık dgl ınstgramdan tum akrabalarna gonderrm dıye tehdıt edıyo hatta galıba gnderi akrabalrm nbenı kotu bılmesnı ıtemıyrm ama bu benı naparsan yap dıyoo savclga versem ne kadr ceza alır

 37. Birisine para cekmistim elden vermistim 1sene oldu geri odemedi sikayet edemiyorum elimde delil ol.adigi icin parayida hic odemedi ne yapmam gerekiyor

  1. 2020 yılı için senetle ispat zorunluluğuna ve senede karşı tanıkla ispat yasağına ilişkin parasal sınır, 3.660 x % 22,58 = 826,428 + 3.660 = 4.486,428 TL.’dir.
   Miktar itibariyle usul kurallarına göre alacağınızı tanık veya diğer delillerle ispat etmeniz mümkün.

 38. Benim bugün bu site 10 bin tl mi dolandirdilar bana destek olun lütfen ınsegram adresi ersoy__kutlu dolandırıcı ben ailemden korkuyorum bana para kazanacak dedi ınsegramda elimde kanıtlarım var yetkililere iletin bu mesajı nolur

 39. Daire rahis bedeli 145 bin tele ana bn daireyi 385 milyara alicam yani o aradaki 250 bin tlnin 100 18 kdvsi oldugunu simdi orenmis bnm herseyim hazir beni magdur etti exper ucretinide odemesse exper raporuyla vergiden kacirio diemi davami acmaliyim yoksa tüketici hakem heyetindede cözülurmu

 40. İnterneten bir ilac reklamini okudum Kan damirlarini temizleme diye bilgi almak tuşunu bastim ertesi gunu aradilar bilgi aldim ve hamle oldugumu bir zarari olmazmi diye sordum ama yeterli cevabi alamadim oyuzden ilaji almayacagimi soyledim, son yine aradilar talebde bulundiğimi soyledilar almicam desim, son yine aradilar her sefer aradiğinde lutfen kaydinizden silin dedim ama yğne ariyorlar enson bagirdim zorlami satijeksiniz kesin bu aramayi dedim bana tehditle diyorki siz talebde bulundunuz siz araliceksiniz gerikirse her saat aricaz diye sinirli bana cevapverildi o kadar sinirlerim bozuluyorki engelesem başka numaralardan ariyorlar ben artik strese girmeya başladim lutfen yardimçi olun olara bir çare gorun rasmen baski veriyorlar numaralarini resmini çektim.

 41. Merhabalar ben üniversite öğrencisiyim kış tatılinde istanbulda taşeronun elinde çalıştım bir haftalık alacak param kaldı paramı vermiyor elimde de evrak falan yok ama şahidlik edecek arkadaşım var nasıl paramı alabilirim taşeronda buralı değil kendisi kaçak çalışıyor

 42. Yaşım 26. Eski erkek arkadaşım 3 ay önce bitmiş ilişki sonrasında durumu kabullenmeyip aylardır hemen hemen her gün rahatsız ediyor. Başta aileme kendisinden bahsetmediğimi bildiği için 6 ay süren ilişkiden bahsetmekle tehdit ediyordu. Sonra savcılıkta çalışan bir akrabasından anne ve babama ait numarayı aldığını iddia etti ve zamansızca aramalarda bulundu, telefonlarından engelledim.(1.savcılıkta da çalışsa herkese ait telefonları dışarıya ulaştırmak suç değil midir? Ailemin ve benim rahatsız edilmemize sebep oldu kendisi.) İstemediğimi söylememe rağmen zorladıkça girdiğim stres yüzünden sağlığımla ilgili sorun yaşamaya başladım. Aynı iş yerinde çalışıyoruz, patronumuzun bilgisi vardı. Durumu söylediğimde kendisiyle konuştu ilk bir hafta dışında etkili olmadı. Şu anda da kendisiyle olmam gerektiğini aksi takdirde canıma ve kendi canına kastedeceğini peşimi bırakmayacağını söylüyor. Can güvenliğimden şüphe ediyorum. Whatsapp konuşmaları ve smslerde tüm rahatsız edici mesajları mevcut. İş yerinde çalışanlardan da duruma şahitlik edecek insanlar var. Şikayetçi olmamda mesajlar yeterli olacak mıdır, şahit ilk aşamada şart mıdır? Ciddiye alınmamaktan ve şikayette sonra yeniden tehdit edilmekten rahatsız edilmekten, şikayetin hemen ardından aileme ulaşmaya çalışmasından durumun aileme yansımasından da korkuyorum. Bu yüzden bu zamana kadar şikayette bulunamadım fakat 3 ayın sonunda katlanabilecek sağlık durumuna sahip değilim ve daha fazla üzerime gelmesini istemiyorum. Ailemin haberi olmadan bu durumu çözmem mümkün müdür? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 43. Merhaba benim e postam çalınarak zara dan alışveriş yapılmış fakat kredi kartı bana ait değil başkasına ait yani oda çalıntı kredi kartı onay vermediği için sipariş iptal maili geldi bana. Yapılan siparişin adresi mailimde mevcut hesabı çalan kişi orda ikamet ediyor diye düşünüyorum. Bu kişiyi savcılığa vermek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim? teşekkürler

 44. Komşum arazimi izinsiz olarak yol olarak kullanıyor. Yol istemek için dava açtılar bilirkişi raporuna göre bana yol hakkı parası vermesi gerekiyordu bunu vermemek için mahkemeye gelmediler dava düştü şimdi beni tehdit ederek arazimi zorla yol olarak kullanıyorlar ne yapabilirim? Nasıl bir yol önerirsiniz?

 45. Merhaba, şikayetime konu eylemi en geç ne zamana kadar şikayet etme hakkım var. Bir de illa suç olayının geçtiği ilçede karakol ya da savcılıklara şikayet etme zorunluluğu var mıdır? Cevaplarsanız çok memnun olurum.

 46. Mehba güzelik slaluna gitim ve orda iki bayan karşıladı fiyat sormak icin gitigimde bayanlar bana indirimde kaptandayız diye ısrar Ettiler ver su an istemediğimi numaranızı verirseniz sizi arıycamı söyledim tmm dediler ve önüme 6 kagıt getirip sizi önce kardeşim sonra geldiğinizde herseyiniz hazır olur dediler ben istemdim gerek yok dediğimde bayan israrla hiç bir şeyin olmıycagını söyledi ve imzadan sokra bende bin tele içret istendi ve ödemesem icra işlemler yapılacağını söyledi ve benden o parayı bir şekil aldılar Ogün bağdur Etiler ve nereye gittiysem başvurduysam imza neden atınız dediler anlıycanız bu dolandırmaya girmiyormu neden böyle insanlara daha fazla imkan veriliyo insanlar mağdur kalıyo mayapmam gerekiyor bana anlatırsanız sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom