Ceza Hukuku

Kamu Davası ve Şikayete Bağlı Suç Nedir?

Ceza hukukumuzda yer alan suç tiplerinden bazıları şikayete bağlı olarak düzenlenmiştir. Şikayete bağlı olmayan suçlarda kamu davasından söz edilirken suç tipinde şikayet şartı mevcutsa şikayete bağlı suça özel bir takım kurallar devreye girmektedir. Yazımızda da kamu davası ve şikayete bağlı suç nedir sorusuna cevap vereceğiz.

Kamu Davası Nedir?

Kamu davası şikayete bağlı olmayan suçlara ilişkin ceza yargılamasını ifade etmektedir. Suç tipinde şikayet bulunması şartı yer almadığından kolluk güçleri ve savcılık resen yani kendiliğinden ya da ilgililerin ihbarı üzerine harekete geçerek soruşturma sürecinin başlatabilmektedir. Suçun mağdurunun şikayete bağlı olmayan suçlarda şikayetten vazgeçme durumu davanın düşmesi sonucunu doğurmamaktadır.

Kamu davası niteliğinden suçlarda genellikle kamu yararı, genel sağlık, genel ahlak, devletin güvenliği gibi şahıslara bağlı olmayan menfaatlerin söz konusu olduğunu görmek mümkün. Hal böyle olunca devletin güvenliğini veya genel olarak kamunun güvenliğini ilgilendiren meselelerde şikayet aranmaksızın harekete geçilebilmektedir.

Kamu davası nasıl düşer ya da nasıl iptal edilir gibi sorular çokça gelmektedir. Bu davalarda şikayet aranmadığından mağdurun kamu davasında şikayetten vazgeçme dururmu davayı düşürmeyecektir. Ancak suça ilişkin dava veya ceza zamanaşımı sürelerinin dolması kamu davasının düşmesine sebep olacaktır.

Takibi şikayete bağlı olmayan suçlar hangileridir?

 • Kasten Öldürme (TCK 81)
 • Kasten Yaralama (TCK 82)
 • Çocuk Düşürme (TCK 100)
 • Şantaj (TCK 107)
 • Haberleşmenin Gizliliğini İhlal (TCK 132)
 • Hırsızlık (TCK 141)
 • Dolandırıcılık (TCK 157)
 • Çevrenin Kasten Kirletilmesi (TCK 181)
  suçları şikayete bağlı olmayan suçlara örnektir.

 Kamu Davasında Şikayet ve Katılma Talebi

Kamu davasına ilişkin bir suçun savcılık tarafından soruşturmasının tamamlanmasının ardından açılan davada mahkeme mağdur veya müştekiyi mahkeme huzurunda dinlemek üzere tebligat çıkartır. Duruşmada mağdur-müştekiye olayı anlatması istenir ve ardından şikayetçi olu olmadığı davaya katılmak isteyip istemediği sorulur.

Kamu davası şikayete bağlı olmayan suçlardan olduğundan burada mağdurun şikayetçi değilim ya da şikayetimden vazgeçtim demese yargılamanın seyri bakımından bir şeyi değiştirmeyecektir. Kamu davası niteliğinde olduğundan şikayet bulunmasa daha mahkeme yargılama sürecine devam edecektir.

Peki davaya katılma ne demektir ? Hakim mağdura davaya katılmak isteyip istemediğini de sorar. Burada davaya katılmak demek mağdurun her duruşmaya gelmek zorunda olduğu anlamına gelmektedir. Katılma talebinde bulunan mağdura yargılamaya ilişkin tebligatlar yapılır ve yargılama sonucunda verilen hükmü temyiz etme yani bir üst merciye taşıma imkanı sağlanır.  Katılma talebi bulunmayan mağdur yargılamanın devamındaki süreçten haberdar olamayacağı gibi mahkemenin hükmünü temyiz etme hakkı da bulunmayacaktır.

Şikayete Bağlı Suç Nedir?

Şikayete bağlı suç kısaca ceza davası açılabilmesi için mağdurun şikayetinin arandığı suçlara verilen isimdir. Bu tür suçlarda ya mağdur veya şikayet hakkı bulunan diğer ilgililerin şikayeti üzerine soruşturma başlatılır ya da soruşturma makamlarının bir şekilde haberdar oldukları suça konu eylemlerde sonradan mağdurun şikayetinin bulunup bulunmadığı sorularak, sonucuna göre soruşturma ilerlemektedir.

Şikayete bağlı bir suçta mağdurun şikayete konu suç ve failini öğrendikten sonra 6 ay içerisinde ilgili soruşturma makamlarına şikayette bulunması gerekir. Eğer suça konu eylemin ve failinin öğrenilmesinden itibaren 6 ay geçtikten sonra şikayette bulunulursa bu şikayete değer verilmez ve ceza davası açılamaz.

Şikayete bağlı suçlarda şikayetten vazgeçme soruşturma aşamasında takipsizlik kararı verilmesine, kovuşturma aşamasında ise ceza davasının düşmesine sebebiyet verecektir./

Şikayete Bağlı Suçlara Örnekler

 • Basit Tıbbi Müdahale İle Giderilebilecek Şekilde Kasten Yaralama (TCK 86/2)
 • Taksirle Yaralama (TCK 89)
 • Cinsel Saldırı (TCK 102)
 • Reşit Olmayanla Cinsel İlişki (TCK 104)
 • Kişilerin Huzur ve Sükununu Bozma (TCK 123)
 • Mala Zarar Verme (TCK 151)
 • Güveni Kötüye Kullanma (TCK 155)
  suçları şikayete bağlı olan suçlara örnektir.

İlgili Makaleler

63 Yorum

 1. Ben bir kız kacırdım 16 yasını doldurmustu Ikımızde ıstıyerek cınsel bırlıkte olduk kızın aılesi kızı kacırmak dan dolasıyla şikayete bulundu kız şikayet de bulunmadı annesı bulundu annesı şimdi şikayetını gerı cekmek ıstıyo şikayetını cekerse dava düşermi

  1. Anlattığınız gibiyse, şikayete bağlı bir suç ve karşı tarafın şikayeti yoksa düşer.

 2. Merhabalar bundan 2 sene önce biri ile kavgam olmuştu ve ikimizde şikayetçi olmuştuk bugün sonuçlar açıklanmış ikimizde para cezası almışız aslında benlik bir durum yoktu sadece kavga esnasında kendimi savunmuştum ama.. Karşı taraf uzlaşmak istediğini belirtmiş. Ben bu parayı odemek zorunda mıyım? Bunu odememenin bir yolu var mıdır?

  1. Mahkeme hükmünü istinaf edebilirsiniz, karşı tarafla uzlaştığınızı da istinaf dilekçenizde belirtin.

 3. Merhaba ..
  Biz arkadaşla alkol kullandık .. Bir süre sonra arkadaş alkol çalacağını söyledi carfourdan ben engel olmaya çalıştım olmadı banada gelmemi söyle di ama kabul etmedim .. Oraya vardığımızda san bir şey olmayacak herşeyi ben yapıcam dedi yanımda ol dedi sadece . Bende yanında oldum ama hiçbir şeye elim değmedi her şeyi kendisi yaptı . Sadece öylece durdum . Kamu davası açıldı şikayetin geri alınmasıyla . Acaba ceza alır mıyım . Alırsam ne gibi bir ceza alırım ?

 4. meraba bn 16 yaşında uyuşturucu madde ticaretinden 4 ay hapis cezası yemiştim bugün o onun mahkeme dosyası geldi işte kamodavası açılmıs 15 seneden 8 seneye indirilmiş ceza gözüküyor bide para cezası nasıl olacak kessin mi o ceza

 5. gümrük memuruna ağır küfür yazdım. nuh diyo peygamber demiyolar. ölesiye adam suçlamayı meslek edinmişler. asliye mahkemesinde davam. bikaç delille ifade verdim avukatla.
  ne yapıcam şimdi? adamı tanımam etmem netten yazıştık .haketmişlerdi biraz ama bende çok ağır yazdım.. ne gelir başıma?

 6. Benim kardeşim bir kavgaya karışti ama kavgada kendi aracıydı ama başka bir çocuk onun adını da vermiş bu kişide var diye ve tutuklandiklarindan 25 gün sonra kavga ettikleri çocuk şikayetini çekiyor ama kamu davası açılıyor ve bu kamu davası hala sürüyor şikayet çekilmesine rağmen 103 gün oldu daha bi mahkeme yok .Aceba bundan dolayı ceza alır mı veya çocuk şikayetini çektiği için ilk mahkemede serbest bırakılır mı?

 7. Merhaba . Ben direk konuya girmek istiyorum. Internetten bir cocukla tanistim sevgili olduk. Daha sonra cocuk kiskancliktan bana kufur edip hakaretler tehditler etmeye basladi. Benim sosyal medya hsaplarimi zorla aldi hatta neyse. Sonra benle birlikte olmak istedgni soyledi cok israr ettim hayir diye. En son beni tehdit etti kendiai ve babamla. Bagirdi cahirdi telefinda kufur etti . Bende gecistirmek icin tamam dedim. Ama bulusunca istemedim oyle bse olmasini . Zorladi . Eve goturup beni olduresiye dovup istedifini yapti . Evde alikoydu gondermedi gitmek istedim gondermedi. Sikayetci oldum. Icerde suan . Simdi bazi durumlar yuzunden sikayetimi geri cekmek istiyorum fakat kamu birakmaycak bu sefer. Kamu davasindan cikmasi icin ne gibi ifade vermeliyim. Ayrica sikayetimi geri aldigimda e devlet ten silirmi dosyam komple silinir mi

 8. MERHABA KASCA ANLATMAK İSTİYORUM BEN KIZIMA BİR TARTIŞMA SONUCU ETTİĞİ KÜFÜR VE HAKARETLERDİN ÖTÜRÜ TOKAT ATTIM. MALESEF GÖZÜNÜN ALTI MORARMIŞ VE RAPORU VAR KAMU DAVA AÇMIŞ SONUÇ N OLUR ACABA. DAHA ÖNCEDEN KESİLMİŞ PARA CEZAM DA VARDI .

  1. Benim bir arkadaşımın resmini profil resmi yaparak kullanan kişi hakkında nasıl bir işlem uygulanır?

 9. Birisiyle bir alım satım işlemi yapıyorduk facebook aracılığıyla karşı taraf benim banka hesabıma parayı yollarken facebook hesabım kapandı hiçbirşey yapmadan ben daha sonra karşı taraf ödemeyi yollamış bana karşı taraf telefon no ve diğer iletişim bilgilerini bana beyan etmediği için ben kendisine ulaşamadım hiç bir şekilde parasını geri iade yapamadım 5 ay sonra polis tarafından arandım ifade için çağarıldım ifadede belirttim bunu aynı şekilde karşı tarafın numarasını aldım zararını fazlasıyla karşıladım geri tekrar ifade verdi şikayetini çektiğine dair dilekçe verdi bu şuan savcı tarafından kamu davası olarak devam eder mi yoksa uzlaştığımız için kapatılabilir mi ?

 10. Merhaba ben astsubaylik sinavina girecektim bir iki arkadas sakasna tc kopegimi olcan dedi ama hani kasitli birsey yoktu askerde oldugum icin boluk komutanina gitmis olay arkadaslari burdan gonderdiler ve komutan savciliga verecegini soylemis benide magdur konumuna koycakmis. ben ise sikayetci olmam kasitli birsey yok dedim. Acaba beni cagirdiklari zaman arkadaslar arasnda kulaktan kulaga yanlis duyulmus komutanda sordugunda korkudan evet dedim aslinda oyle birsey yok desem acaba dava düser mi cevaplarinizi bekliyorum. tesekkurler

 11. merhabalar basit dolandırıcılık suçu şikayete tabi suçlardanmıdır ve müşteki şikayetini geri çekerse dava kökten kapanırmı yani kamu açılır mı şimdiden çok teşekkür ederim

 12. selamun aleküm abi, benim bir sorum olucak genel olarak araştırdım kamu davasından sözde kamuyu vazgeçiricek bir olgu, kanun veya stratajiye raslamadım kamu davasını nasıl düşürebilirim Allah’a emanetsiniz

 13. Mrb benim kardesim karayolunda motorsiklet ile ters yolda giderken kamyonla carpisti ve hayatini kayip etti ama kamyon soforude hem ehliyetsiz hemde sag gozunden engelli ailem sikayetci olmadi kamu dava acmis vede ben abisi olarak sikayetci oldum kamunun actigi davadan sonra benim sikayetim gecerli olurmu ceza alirmi lutfen cvp verirmisiniz

  1. Kamu davası açılmış, sizin şikayetçi olup olmamanız bir şeyi değiştirmez. Kast veya taksir derecesinde kusuru olduğu anlaşılırsa mahkeme ceza verir.

   1. Merhaba abim cinayetden yargılanıyor karşı taraf davaci olmasada ceza yiyecek mi . Boyle davalar olumlu sonuclanabilir mi iyi bir avukat ile .

 14. Trafik kazası yaptım anayolda giderken kavşakta araç önüme branda çıktı ve araca vurdum araçta şöferin yanında oturan hanımı 45 gün sonra vefat etti. Ama bilir kişi ve olay yeri incelemelerde beni haklı .karşı tarafı tam kusurlu buldu vebeni tali kusurlu onu tam kusurlu buldu.sonuç ne olur acaba benden kan parası alabilirlermi

  1. Size tali kusur verildiyse ve mahkemenin kararı da bu yönde olursa taksirle ölüme sebebiyet vermekten ceza alırsınız. Kusursuz olduğunuz ve karşı tarafın tam kusurlu olduğu tespit edilirse beraat edersiniz.

   1. Benim kullandığım araçta ailemde vardı.ve 1 tanede çocuk vardı.hızımı 70 kmhızdı.ve bende maddi zarara uğradım.cezam ne olur acaba

   2. Bilirkişi beni suçsuz karşı tarafı tam kusurlu bulmuş ama trafik incelemelerinde beni tali kusurlu karşı tarafı da asli vetam kusurlu bulmuş sonuç aynı mı olur

     1. Abi ben maganda kurşunuyla vuruldum bana şikayetci olma dediler mafya dediler ben de olmadım şimdi gidip karakola şikayetciyim desem olurmu

 15. 2 gün önce bir kavgada birinin burnunu kırdım istemeden yanlış anlaşılma oldu ikimiz de reşit değiliz çoçuk hastahane masraflarını ödemem karşılığında şikayetini geri çekeceğini söyledi benim yaşım 17 6 ay var 18e şikayetini geri çekerse herhangi bir ceza alırmıyım ?

 16. Oğlum ve arkadaşları site güvenlik gorevleri ile tartismadan sonra birbirlerini basit tibbi mudahale ile yaralamislar karsilikli sikayet sonrasi savcilik savhasi ve mahkeme sonucu karsilikli sikayetlerini geri aldilar dava düştü ama mahkeme ceza verip geri birakarak ertelemis ve giderlerin tahsilini istemis.İtiraz var ama bu durum doğrumu itiraz etmemiz gerekir mi..

  1. Muhtemelen yaralama yanında başka bir kaç suçtan da yargılanmışlardır ve o suçtan ceza vermiştir. Bahsettiğiniz zarar giderimi ikinci suça ilişikindir.

   1. Toplu olayda karşılıklı basit yaralama ve raporlar var ama bazılarının davası düşmüş bazılarına iki ayrı suçtan ceza verip ertelemiş,diğer taraftan giderler herkese eşit bölüstürülmüş,haksız durumlar var üst mahkemeye başvurma var eğer üst mahkemeye gidersek ve gerekçeleri yazarsak dava yeniden görülür mü veya sonuç değişir mi…

 17. Ben koşumla ağız dalaşında bulundum küfürler falan whatsappdan msj kanıtları var ama ben yazmadım şikayetçi olmuşlar uzlaşmaya gittik ben kabul ettim karşı taraf etmedi aynı aileden kızı yada kardeşi şahit olmuş 1. Mahkeme düştü 15 gun sonra yenilemis davayı acaba suan askerdeyim benim bulundugum yere taşınmıs mahkeme acaba girsem bi ceza yada bisey olur mu vurusma falan yok hakaretden dolayi bi mahkeme

  1. Raporun içeriğine bağlı. Yaralanmanın derecesine göre suç şijayete bağlı olur veya şikayete bağlı olmaktan çıkar, buna göre de davanın düşmesi size bağlıdır veya değildir.

 18. Uc yil oncesinde esimle tartistim kavga ettik ve beni dovmustu darp raporu aldim bosanacaktik
  Barisrik uzlastik sonrasinda mahkemeye ciktik para cezasi aldik bes yil da gozetim aldik daha sonrasinda ailem ile tartistik ve esimi sikayet etmisler kamu davasina donusmus para cezasi geldi tekrar bunuda odedik simdi esimi yine sikayet etmisler sikayetlerini geri aldilar ama kamu davasina donustugu icin tekrar para cezasi gelir mi yoksa hapse mi atarlar bizi bilgilendirirseniz sevinirim

 19. Merhaba direkt konuya girmek istiyorum kardeşim dışarıda kaldığı zaman binalardan bisiklet filan çalmış onlar da şikayetçi olmuş 7 tane dosya açılmış bunun için hırsızlık olarak şu an bir sahiplerini bulduk ve ücretlerini ödedik şikayetlerinin çekecekler yine de ceza alır mı

  1. şikayete bağlı olmadığından, şikayetin geri çekilmesi ile davanın düşmesi söz konusu olmayacaktır.

 20. Merhabalar. Konuyu analtiyim direk ben bir eve kargo goturdum kargoyu verdim verirkende musterinin gözünün belime taraf takildigini farkettim kargoyu verdim musteri kapiyi kapatti bende musteri neden belime dogru bakti acaba diye baktim atletim sag taraftan disari cikmis ( arabaya in bin surekli ustumuz dagiliyo haliyle) bende 2.katın merdiveninin ortasina kadr ciktim kemeri gevsettim ustumu duzelttim ciktim 10 dk sonra polis onumu kesti sikayet var yuru emniyete gidiyoz 5 dk gecti polis telsizine anons geldi sikayet yoktur sikayet geri alindi.bizyine emniyete gittik ifade verdik ciktim ve kamu davasi acilmis sonuc ne olur
  (Bayan ustumu duzelttigimi kapinin merceginden gormus ona karsi biseyler yaptigimi dusunup polis aramis)

 21. eşimle kavga ettik ikimizde darp raporu aldik sonra ben sikayetten vazgectim ama esime kamu davasi acilmis mahkememiz var herhangi bir para cezası cikarmi ve eşim işiyle ilgili sorun yasarmi

 22. 8 ay once Uyusturucan Yakalandim iciyordum ama saticilikla sucladilar suclamalari kabul etmedim icici oldugumu soyledim kanimdada cikti zaten adli kontrol verdiler imzalarima devamli gidiyorum cok sukur icmeyide braktim hakkmda kamu davasi acilcakmis cok sukur Icmiyorum artik kanimdada temiz cikar imzalarimada uydum ceza yermiyim acaba

 23. Meraba bundan 7 ay once uyusturucudan alindim iciyordum saticilikla Yargilandim ama ben icici oldugumu soyledim suclamalari kabul etmedim ictigim kanimdada cikti adli kontrol ile serbest kaldm 7 aydr imza atiyorum cok sukur braktim icmiyorumda hakkmda kamu davasi acilmis mahkemem var ceza yermiyim

 24. Ben 2 yıl önce cinsel istismara uğradım ve bu sene şikayetçi oldum ailem iftira atigimi düşündü arkamda durmadılar herkes onu savundu ilk acilan mahkemede takipsizlik kararı verildi onun için daha sonra benim hakkımda iftira davası açıldı o benden şikayetçi olmadı mahkemede ama ben ondan tekrar şikayetçi oldum sizce ne olur durum ??

 25. Merhabalar bir eşcinsel sitesinde biriyle tanıstım hakkımda asılsız iddialarlarla şikayetçi oldu neyse yalandan dön diye mesajattım buda alıyorum deyip şikayetini aldı mesajlarda da benım ona iftira davası acmam dan korkutugunu söleyip durdu haklı bir şikayettte insan korkarmı ayrı neyse nasıl bir ifadeyle şikayetini ger i aldı bilmiyorum ama
  savcı gıcık biri dedi bana sende iftira davsı acmayacagına dair evrak ver elindeki delilleri acil getir elimi güçlendir dedi sizce dava acılırmı henüz sorusturma asamasında

 26. Merhaba Facebook ta yaptığım bir yorum için polis müdürü hakaret dava açtı ve burdan 7 bin lira para cezası aldım ve hakim hükmün açıklanmasını erteledi 5 yıl içinde suc islemessem affedilecek aynı suçtan birde kamu davası açıldı orada bir ceza alırsan ceza alırsam bu erteleme kararını etkilermi

  1. Merhaba benim eşim kasten adam dövme zorla arabaya bindirdi adam şikayet çift oldu şikayetini almıyor şuan hapiste 1 hafta oldu bide adamın malı inşaat malzemesi hırsız çalmış esime sattı adam görünce dayak yedi tabi şikayet inden vazgecmezse adam ilk mahkemede bitakirlarmi

 27. Mrb arkadaşım biriyle kavga etti ve dayak yiyen taraf şikayet etti ve sonra şikayetini geri aldı ama kamu davası açılmış para cezasına çevrilmiş ödeme imkanı kesinlikle Yok zor durumda zaten neyapilabilinir bu durumda

 28. Benim eşim 2009 suça karışmış şikayetçi olunmuş ve kamu davası açılmış ve 14 yil verildi dosyayi yargitaya gönderdik fakat yargıtay bozmamış ceza da 11 yil 34 ay 7 gün olarak gelmiştir.. yararı nedir ve içerde düşer mi

  1. bu sorunun cevabını ben de merak edıyorum cevap gelırse memnun oluruz bır de af gelırse bunu kapsarmı ???? yanı kamu davası duser mı

 29. BBİRİNİN ADINA HAT AÇILMIŞ İŞYERİMDE HABERİ OLMADAN KAMU DAVASI AÇILMIŞ SAVCILIKTAN 1000 ÖDE DİYE ÖDEME BİLDİRİMİ GELDİ NE YAPMALIYIM ÖDEME YAPMAZSAM NE OLURBİLGİ VERİRSENIZ SEVİNİRİM.1 HAFTA SÜRE VERİLMİŞ ÖDEME İÇİN OLAY 14.01.2012 OLMUŞ

 30. Kardeşim eşi tarafından olduresiye dövüldü. Akşam 9 dan sabah 7 ye kadar yüzünde kavanoz bedeninde kürek kırmış ve kemerle saatlerce dövmüş. Bu şiddet uygulandığında kardeşim 5 aylık hanileydi öldu diye hastaneye kaldırılmış. Hayatı risk taşıyan darp raporu vermiş doktorlar. Biz şikayetçi olduk. Kardeşim hastanede basından geçeni anlatıp şikayetçi olmuş.ayrica biz tv sosyal medyada olayın haber olmasını sağladık. Asliye ceza mahkemesi davanin agir cezada gorulmesi yonunde gorevsizlik karari vernis. Fakat simdi kız kardeşim şikayetini geri çekmiş. Davaya girecek avukatlarda artık katılmayacaklarını söylediler. Bu dava kamu olarak devam edecek dediler. Biz ailece o adamın cezaevinden çıkmasından çok korkuyoruz. Can guvenlimiz ciddi anlamda tehdit altına girer. Bu süreçte bu adam sizce nasıl bir ceza alır devamında biz kendimizi korumak için ne yapabiliriz. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 31. Merhaba bundan altı ay öce kız arkadaşmla benim polislerle olayımız oldu bizden şikayetçi oldular bizde onlardan olduk şimdi karşılıklı şikayetten vaçgeçicez kamu davasına dönüşürmü ceza alırmıyız

 32. Merhaba geçen yıl haziran ayında birisi yanımızdan çok yavas bir şekilde motorla geçerken kız arkadaşıma gözle tacizde bulundu. ben de herife ne bakıyorsun yoluna git onune bak diye bağırdım. sonra biz yolda giderken mobesenin dibinde ilçenin merkezinde bana saldırdı.
  Ardından ileride tekrardan onümü kesti, bu sefer sopayla saldırdı ve yanında bir başkası da vardı. Çoğu darbeyi de kafama aldım.
  hastane raporları falan alındı. biz kavga akşamı şikayetçi olduk ama ardından şikayeti geri çektik uğraşmayalım diye ozür dilediler.
  ama şimdi dava açılmış biz müşteki aile sosyal pol. bakanlığıyla onlar sanık konumunda.
  Biz bu davaya bir kere katılacağız sonrasında gitmemek için ne yapabiliriz, hakime ne soyleyebiliiriz?
  Teşekkürler.
  Avukat tutmadık.

 33. Merhabalar Ben yurt disinda yasiyorum ve burda evlendim burda bosandim kendim türk vatandasiyim eski esim ise cifte vatandas bosandigimizi konsolosluga bildirmemiz gerekiyor fakat benim sorunum degil diyerek isin icinden cikiyor bu konu hakkinda nasil bir suc duyurusunda bulunabilirim. Cünkü ben kimseyle evlenemiyorum normalde medeni durumunu kendisi bildirmek zorunda ama bu konuda yardimci olmayip bunu bana koz olarak kullaniyor.

 34. bir cadde üzerinde seyir halindeyken yolda bir anda birisi belirdi. kornaya ve frene bastım fakat kişinin zihinsel engelli olduğunu fark etmemiştim. frene bastığım için daha da yavaşlayan aracım hafifçe yayaya çarptı ve yaya düştü. hemen kendi aracımla yakındaki hastaneye götürdüm. röntgen sonuçları temizdi ve birkaç çizik haricinde bir şeyi yoktu. adli dosya açıldığı için karakola ifade vermeye gittik ve ailesi şikayetçi olmadı. acaba bundan sonraki süreç nasıl ilerler. henüz eğitimi devam eden bir üniversite öğrencisiyim.

 35. merhaba ben tecvüze uğradığımı sanıyordum ama temiz çıktım şikayetimizi polis karakolundan geri çektik ama kamu hayla peşinde nasıl kapatabiliriz bu konuyu

 36. 2013’te üzerime cinsel istismardan suc atildi dosyada toplam 5 kisi var suan 20 yasindayim 6 yılımı caldilae psikolojim alt ust oldu adimi lekelediler hayatimla oynadilar 05/11/2019 da agir ceza mahkemem var bu kiza hic bir sey yapmadim ama ismimi vermis kizin akıl problemleri var neden verdiğini de bilmiyorum 2015 miydi tam olarak hatirlamiyorum suan beraat almistik ve kamu dava acmis dna hersey alindi uyumsuz cikti bundan bisi çıkarmı ister istemez kafama takiyorum sakinlestiriici ilaclar kullanmaya basladim 4 aydir kullaniyorum ve cikmazsa bu mahkemede birşey Tazminat davasi acabilir miyim yardimci olursaniz sevinirim..

 37. Bnim erkek arkadaşım tanıdığı bi kişiyi benim numaramla çağrı attı ve kapattı aranan o kişi de beni aradı sen kimsin beni arıyorsun yoksa savcılığa veririm seni dedi peki benim o kişiye kötü lafım yok ise o kişi beni savcılığa verir mi

 38. merhaba ben 8-9 ay oncesinde askerden geldikten sonra saglik personeline hakarette bulundum ve benden sikayetci oldu sonrasinda sikayetini geri almak istedi ama savci bunu reddetti ve benim icin teblig gorderdi islak imza istedigine karsi bu neden kaynaklanir dava duser mi cezasi ne olur?
  yurt disinda olmak davanin zaman asimina ugramasina neden olur mu?

 39. 14 yaşında iken oğlum 14 yaşındaki yeğenim oğluma tecavüz iddiasında bulundu yanlız 10 sene sonra şikayet ettiği ve 14 yaşındaki oğlum tutuklandı durum ne olur hiç bir delil yok

 40. ben daha önce çalıştıgım dukkandan bilgisayar çaldım 1 adet sonra geri teslım ettım benden sıkayetcı oldular ev hapsı ve 3000 tl guvence parası ıstendı benden 1 hafta ıcınden durumumuz olmadıgı ıcın dılekçe verdık odeyemeyecegız dıye ve suan benım eskı patronum şikayetını gerı cekecek dava düşer mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom