İş Hukuku

İstifa Eden İşçi Tazminat Alabilir mi?

Bazen işyerindeki koşullar işçiyi istemediği halde istifa etmek durumunda bırakabiliyor. Bu durumda en çok sorulan soru da istifa eden işçi tazminat alabilir mi oluyor. İstifa eden işçi duruma göre kıdem tazminatı, ödenmeyen ücret alacaklarını, fazla mesai, yıllık izin, hafta sonu tatili alacakları gibi haklarını mahkemeye başvurmak suretiyle alabilir ancak bunun için bazı şartların sağlanmış olması lazım.

Öncelikle kuralın istifa eden işçinin kıdem tazminatı alamayacağını söylemekle işe başlayalım. Yani işçi ortadan hiçbir haklı neden yokken istifa etmesi halinde tazminat hakkını kaybedecektir. İstifasını ihbar sürelerine uymadan gerçekleştirmesi halinde işverene ihbar tazminatı da ödemek zorunda kalacaktır. Yukarıda kural olarak dedik çünkü bunun istisnaları var. Burada haklı neden kavramı çok önemli. Eğer işçi haklı nedenle istifa etmişse kıdem tazminatı ve diğer işçilik alacaklarını dava yoluyla alabilecektir. İşçinin haklı nedenle fesih sebeplerini kanun tek tek saymaktadır.

İşçinin ücret alacaklarının ödenmemiş olması en çok karşılaşılan haklı nedenle fesih sebepleri arasındadır. Eğer işveren işçinin ücretinin tamamını veya bir kısmını ödememişse, hafta sonu tatili veya yıllık izinlerini kullandırmıyor ve bunun karşılığı olan ücretleri ödemiyorsa, fazla mesai yapılmasına rağmen fazla mesai ücretlerini ödemiyorsa, iş sözleşmesi ile kararlaştırılan yol, yemek gibi katkılar, prim vb. işçi haklarını sağlamıyor ise işçi sözleşmeyi haklı nedenle feshederek tazminat ve işçilik alacaklarını talep edebilecektir.

Bunun yanında işçinin SGK primlerinin hiç yatırılmıyor veya eksik yatırılıyor olması, işçinin belirli aralıklarla SGK’da giriş, çıkışının yapılıyor olması, düzenli olarak mobbinge maruz kalıyor olması, iş koşullarının sağlığını tehdit etmeye başlaması gibi bir takım sebepler de işçinin haklı nedenle fesih sebepleri arasında sayılmaktadır.

İstifa Eden İşçi Kıdem ve İhbar Tazminatı Alabilir mi ?

Evet, sözleşmesini haklı nedenle fesheden, yani haklı nedenle istifa eden işçi kıdem tazminatını alabilir. Kıdem tazminatı bakımından işçinin haklı nedenle feshi yanında 1 yıllık kıdeme sahip olması şartı da aranmaktadır. Kanunen 1 yıldan az kıdeme sahip bir içinin kıdem tazminatı alması mümkün değildir. Ancak işçi 1 yıldan fazla kıdeme sahip ve sözleşmeyi de haklı nedenle feshetmiş yani haklı nedenle istifa etmiş ise kıdem tazminatı alabilecektir.

Ancak ihbar tazminatında iş değişmektedir. İhbar tazminatı belirsiz süreli bir sözleşmenin kanunda yazan süre kadar önceden bildirimde bulunarak sözleşmenin sona erdirilmemesi halinde karşı tarafa ödenen bir tazminat türüdür. İşçinin sözleşmeyi süre vermeksizin feshetmesi yani doğrudan istifa etmesi halinde ister haklı olsun ister haksız ihbar tazminatı alamayacaktır.

Sözleşme Nasıl Feshedilmeli ?

Aslında bu konuda bir şekil şartı yoktur. İşçi işe gitmeyerek bile istifa iradesini ortaya koymuş demektir. Ancak iş mahkemesinde açılacak davada haklılığın ispatı açısından istifa şekli önemlidir. Genellikle sözlü veya yazılı bir dilekçe ile istifa edildiğini görmekteyiz. Burada işçinin istifa dilekçesine istifa etmekteki haklı gerekçelerini yazması lehine olacaktır. Hatta istifanın noterden ihtarname ile gönderilmesi olası itirazları da engelleyecektir.

Noterden gönderilecek ihtarnameye iş kanunu gereğince haklı nedenle fesih hakkının kullanıldığı, istifanın gerekçeleri, yani işçiyi istifaya iten işyerindeki kanuna aykırı uygulamaların özeti, tazminat ve işçilik alacaklarının ödenmesi için işverene süre verilmesi aksi halde yasal yollara başvurulacağı ihtarı eklenebilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İstifanın haklı neden dayandığını ispatlama konusunda tanık önemli bir delildir. Çoğu zaman sözleşmenin nasıl feshedildiği ve hangi gerekçelerle iş akdinin sona erdirildiği tanıklar ile ispatlanmaktadır. İstifa ederken istifa gerekçelerini hangi tanıklarla ispatlayabileceğinizi de düşünmekte fayda bulunmaktadır. Tanıklar mesai arkadaşları olabileceği gibi istifaya giden sürece tanıklık eden herhangi başkaca kişiler olabilir.

Dava açılırken zamanaşımı sürelerine de dikkat etmekte fazla bulunmaktadır. Kıdem tazminatı bakımından 10 yıllık zamanaşımı mevcutken, işçilik alacakları bakımından 5 yıllık zamanaşımı süreleri uygulanmaktadır. Zamanaşımı süreleri geçirildiğinde karşı tarafın itirazı ile hakkınızı elde edemeyeceğiniz yani davanızın mahkeme tarafından reddedileceği anlamına gelmektedir.

Son olarak işçi alacakları ve tazminat davaları bakımından 1.1.2018 tarihi itibariyle arabulucuya başvurunun zorunlu hale getirildiğini unutmamak gerekiyor. Eğer davanızı arabulucuya başvurmadan açarsanız mahkeme davanızın usulden reddine karar verecektir.

İş sözleşmesinin feshi ve istifa sonrasında talep edebileceğiniz haklarınızla ilgili sorularınızı aşağıya yorum kısmına ekleyebilirsiniz. Ayrıca yazıyı beğendiyseniz ve başkalarının da haberdar olmasını istiyorsanız sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

55 Yorum

 1. Ben bir işciyim istifa edersem hiç tazminat hakkım yokmu bu nasıl bir adalet ben 3 yıldır bir petrol istasyonunda çalışıyorum ben kendi hesabımdaki parayı teslim ediyorum fakat genel hesaptaki açıkları bize yazıyorlar marketin açığını bize yazıyorlar bundan dolayı ben işten ayrılmak istiyorum fakat çalışan personelden hiç kimse bana şahitlik yapmak istemiyor sebebi işten çikarırla korkusu var benimde şahidim yok ha dışarda var kabul edermi mahkeme bilmiyorum simdi benim hiçmi hakkım yok Lütfen bana bir yol gösterirmisiniz saygılar

  1. İşten haklı sebeple ayrılıyorsanız kıdem tazminatınızı alırsınız. İşçinin ücretinin hiç ödenmemesi veya eksik ödenmesi haklı nedenler arasındadır. Fazla mesai haklarının verilmemesi, hafta tatili, yıllık izin, ulusal ve dini bayram izinlerinin kullandırılmaması, mobbing haklı nedenlerden bazılarıdır.

   Bunları tanıklarınızla da kanıtlayabiliyorsanız. Tanıkların illaki sizinle aynı işyerinde çalışması şart değil. Bu bahsedilenlere şahit olan başkaları, örneğin mesainize şahit olan yakınınızdaki bir işyerinin çalışanı da tanığınız olabilir. En azından bu şekilde 2 tanık göstermelisiniz.

 2. 16.08.1987 doğumluyum sigorta başlangıcım 2004 pirim gün sayım 3420 10 yıldan beri aynı firmada çalışıyorum kızım okula başliyacaği için işten ayrılmak istiyorum tazminatımı alabilmem için ne yapmam gerekiyor Teşekkurler

  1. Eğer emeklilik şartlarını sağlıyorsanız, emekli olma gerekçesiyle işten ayrıldığınızda kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 3. Merhaba 6 yildir otelde çalışıyorum fakat pozisyon değişikliği yapmıyorlar işim le alakalı başarılı olduğumu herkes farkında bana tek açıklamaları bayan şef olmaz diyorlar.uzun sure çalıştığım için sesimi çıkartamıyorum karyerime engel oluyorlar benim bunda hakkım nedir istifa ettiğim zaman tazminata baş vurabilir miyim

  1. Eşit davranma ilkesine aykırılık sebebiyle iş sözleşmenizi feshederek tazminat talep edebilirsiniz. Ancak size ayrımcılık yapıldığını kanıtlamanız gerekir. Örneğin sizinle aynı koşullara sahip olan bir erkek çalışanın aldığı terfileri mahkemeye örnek gösterebilirsiniz.

 4. Çok yardımcı oldunuz tesekkur ederim. Erkek kişinin benim olduğum pozisyona terfi veriliyor bunun üzerine bir üst pozisyon açık olduğu için ben talepte bulunuyorum ama bana bayan olduğum için vermiyorlar.erkek kişinin benim bir üst pozisyona çıkma ihtimali yuksek. Bunun için onun terfi almasıni beklemem gerekiyor mu ve ya bana söylemiş olduğu açıklamanın ses kaydı kanıt olarak yeterli oluyormu

  1. Tabi terfi almış olması halinde daha kolay ispatlayabilirsiniz ayrımcılık durumunu. Gizlice alınan ses kaydı hukuka aykırı delil olduğundan mahkeme dikkate almaz.

 5. Merhaba, 7 senedir özel sektörde engelli kadrosunda çalışmaktayım. EKPSS sınavı ile devlet memurluğuna atandım. Fakat kanunen memuriyete geçmek için işten ayrılsam bile keyfi istifa etmekten farkı olmadığını ve tazminatimi vermeyeceklerini söylediler. Sonuç olarak benim istifamın gerekçesi kamuda çalışmaya başlıyor olmam. Bu durumdan kıdem tazminatım için dava açabilir miyim?

  1. Memuriyete geçiş iş sözleşmesinin feshi için haklı neden değildir. Dolayısıyla kıdem tazminatı alamazsınız.

 6. Merhaba 4 senedir özel bir söktörde çalışıyorum makinalar bozuk iş cıkmıyor fakat bunu kabul etmiyorlar verin istifanızı cıkın diyorlar Kendim istifa edersem issizlik sigortası ve tazminat alabilirmiyim

  1. Haklı nedenle sözleşmeyi feshetmeniz halinde tazminat alabilirsiniz. İş çıkmıyor demişsiniz, normalde iş çıktıkça mı para alıyorsunuz, düzenli olarak maaş almıyor musunuz ? İş verenle sözleşmeniz ne şekilde ?

   Eğer maaşınız ödenmiyorsa, iş kanunundan doğan yıllık izinleriniz, resmi ve dini bayram izinleriniz kullandırılmıyor veya bunlara karşılık ek ücret ödemesi yapılmıyorsa, sigortanız yatırılmıyorsa veya eksik yatırılıyorsa, fazla mesai yapmanıza rağmen fazla mesai ücreti ödenmiyorsa haklı nedenle sözleşmenizi feshederek işten ayrılabilirsiniz. Bu durumda kıdem tazminatı ve diğer işçilik ücret haklarınızı alabilirsiniz.

 7. 6 ay lik çalışma suresine 2,3 gün kala iş az küçülme yaşıyoruz diyerek bize istifa kağıdı imzalattılar . İşe girişte sağlık raporu ve sözleşmem yok . Bunların yanı sıra çalıştığım süre zarfında ücretsiz izine çıkarıldım birçok kez . İşsizlik maaşı almak için bir belge talep edebilir miyim . Nasıl maaş alabilir im?

 8. 8 yil calistigim is yerinden kamuda isci pozisyonunu kazandigim icin isimi birakmak zorunda kaldim.istifama kamu isciligine gectigim icin istifa ediyorum diye yazdirdilar.tazminatlarimin hepsi kaldi kendim biraktigim icin tazminat veremiyeceklerini soylediler.fakat 6 ay sonra isyeri cikmak isteyen gonulluleri tazminatlarini odeyerek isten cikartti bu cikanlarin icerisinde kamuya gecenlerde var.bu bana yapilan bir ayrimcilik kotuluk degilmidir bu isyerini mahkemeye hangi sartlarda verebilirim.onca yillik emeklerim bosa gitti

  1. Kamuda çalışma gerekçesiyle istifa etmiş olmanız tazminat almanız bakımından haklı neden değil maalesef. Sizden sonra işten çıkanları şirket kendisi çıkartmış gibi göstermiş olabilir.

 9. Merhaba,
  ben 26.10.2015 tarihinde işe girdim . sigortam 11.05.2016 tarihinde yapıldı ve 11.05.2018 tarihinde işten ayrılacağım. iş yerindeki ahlaksız ve saygısız davranışlardan ötürü kendi isteğimle çıkacağım. bu durumda tazminat alabilir miyim?

  1. Ahlaksız ve saygısız davranışlar haklı nedenle fesih sebebidir. Sözleşmeyi haklı nedenle feshedebilirsiniz ancak tazminat için bu hususu mahkemede tanıklarınızla ispatlamanız gerektiğini unutmayın.

 10. 4 yıldır özel bir sirkette çalişıyorum bir hafta önçe isden ayrilcagimi yetkililere bildirdim enfala bayrama kadr sonra yokum dedim.ama farkli is bulursam önceside olabilir dedim.2013 yilndan beri resmi tatillerde calismak zorunda birakiliyoruz.pazar gunleri ise gelmek zorunda birakiliypruz ama mesayi ucreri verilmiyor.gecensene nisan ayinda incelemeler oldu ve sirketin mesayi uceretlerini odemegi yetkililer tarafindan anlasildi. Ve bu ucretler odendi.gecensene mayis ayindan buyana benim maasimdan o verilen ekesai ucretleri kesildi.16 nisan gunu hastaneden ayaktaki rahatsilikdan dolayi ortapedide tedavi gordum ve birgun istirat yazildiği halde ise cagrildim.gec saatlere kadr calismak zorunda birakiliyoru ve muhasebe den wk mesaiye yonelil kagitlar imzalatriliyorlar ama calisdigimiz saatle kagida imzalattiklari saat arasinda daglar kadr fark var.bunlar bnim istifa edip.tazminat ve haklarimi alma sebeplerim olabilirmi

 11. merhaba;
  15 yıl 3600 gün şartına uygun olarak kıdem tazminatımı alarak iş yerinden ayrılmak istiyorum,bunun için sgk dan bir yazı aldım, bu yazıya ilaveten nasıl bir dilekçe vermeliyim? şu an askerlik borçlanması yaparak emekli olabiliyorum bu durumda nasıl bir dilekçeyle işten ayrılmalıyım..bana bir örnek gönderebilirseniz çok sevinirim? şirket merkezi istanbulda ben bursadayım bu yazıyı ve dilekçeyi kargoyla göndersem olurmu? ihbar süresini(6 hafta) beklemem gerekiyormu ? beklemeyip hemen bıraksam ihbar tazminatı ödemeye beni dava edebilirlermi? saygılar

  1. Emeklilik kıdem tazminatına hak kazanacağınız bir fesih sebebidir. Emekliliğe hak kazandıysanız ihtarname çekerek iş sözleşmenizi emeklilik sebebiyle feshettiğinizi kıdem tazminatının hesaplanarak banka hesabınıza ödenmesini talep edebilirsiniz. Emeklilik nedeniylr fesihte ihbar süresi olmaz.

 12. Merhaba, 03.04.2015 tarihinde özel bir şirkete işe başladım şu anda mobbing uygulanıyor haksız yere tutanak tutuluyor 10-15 dk geç kaldım diyerek tutuldu şirket aracım sebep gösterilmeden altımdan alınıyor kendim istifa etmis olursam tazminat hak etmis olurmuyum. Tesekkur ederim iyi calismalar.

  1. Evet mobbing haklı nedenle sözleşmenin feshi sebebidir. Bu durumda tazminat alabilirsiniz ancak mobbinge maruz kaldığınızı tanıklarınız vasıtasıyla ispatlamanız gerekiyor.

 13. Merhaba
  2016 senesinde başlayıp 2018 Mayıs ayinda istifa yazarak çalıştığım özel bir şirketten ayrılmak istiyorum . Sigorta ve çalışma sürem tamı tamına 23 ay oldu ve bu süreçte sigortam bazen tam yattı bazen yatmadı. İş yerimden şu anda memnun olmadığım için ayrılmak istiyorum ancak herhangi bir tazminat alabiliyor muyum bu konuda bir fikrim yok. Kendimiz istifa etsek de bir sebep göstermeden herhangi bir tazminat alamaz miyiz ?illa da sebep gösterip mahkemelerde uğraşmamiz mi gerekmekte 🙁

  1. Evet ancak haklı bir nedenle istifa etmeniz halinde tazminat alabilirsiniz. Tabi işveren tazminatınızı vermezse dava açmanız gerekecek.

 14. 7 bucuk yıldır aynı kurumda çalışıyorum. 13 ay sonra emekli olabiliyorum. Ancak son bir yıldır satış hedefleri nedeniyle psikolojik baskıya maruz kalıyorum. Ayrılmak istiyorum ama nasıl yapmam gerekir? Tazminat icin Sgk dan nasıl bir yazı almalı ve istifamı nasıl yazmalıyım? Fazla çalışma, yemek yol ücreti verilmemesi, resmi tatillerde çalışma neden gösterilebilir mi?

 15. merhaba herkese iyi çalışmalar benim size bir sorum olacak şuan çalışmakta oldugum şirket alacaklarımızın bir kısmını bankaya yatırıyor bir kısmını elden veriyor son 7 aydır ücretimizin tamamını ödemiyor hep alacaklı durumda kalıyoruz bir çok arkadaşim işi bırakmak zorunda kaldı bırakanların çogu kiracı 1 hafta önce bir arkadaşım işten ayrıldı ona şirketin insan kaynakları kendi isteginle çıkıyorsun ne tazminatı deyip vermemişler şimdi sorum şu şirketin bize önceki aylardan verdigi maaş çizelgeleri bende mevcut bunlarla beraber sskya başvursam bana yardımcı olurlarmı ben bu şirkette 5 yıl 3 aydır çalışıyorum kendi istegimle istifa edersem kıdem,ihbar ve yemek ücreti gibi haklarımı alabilirmiyim 16/10/2003 ilk sigorta başlangıcım oldugu için 3600 den faydalanamıyorum bu konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar…

 16. 2 senedeir bi aku fabrikasinda calisiyorum.gunluk 12 saat uzerinden calisiyoruz.ama 10 saat olarak gosterilip mesailerimiz elden veriliyor.kursun zehiei yuzunden ayrilmak istiyorum.tazminatimi nasil alabilirim ?

 17. Sigorta başlama tarihim 01.12.2006 buzamana kadar aktif çalıştım ve hala devam ediyorum son işyerimde 5yildir çalıyorum prim günüm 3456 şuanda 3600 u doldurduğunda istifa etsem tazminat alabilirmiyim

 18. 3 sene 2aydır aynı yerde çalışıyorum.maaşım son 1.5 senedir geç yatıyor.işe girerken her ayın 10.15.arası dediler ancak 1.5 seneden daha fazla oldu ayın 20 si bazen 28.ini buluyor.bu sebepten işten ayrılmak istiyorum.8 hafta sonra bırakacağımı bildirdim.3 haftası geçti.bana kıdem tazminatımı vermek zorundalarmı.8 hafta bitince vermiyoruz derlerse ne yapmam gerekir

 19. Merhaba,

  6 yıldır çağrı merkezinde çalışıyorum 20 gün önce varikosel ameliyatı oldum doktorum ohal kapsamı nedeniyle 10 +10 gün rapor verebildi. şuan iyileşemedim çalışabilir durumda değilim raporum 30 mayıs itibariyle sona eriyor. doktorum maximum 1-2 ay istirahat etmem gerektiğimi söyledi oturarak sıcak ortamda çalıştığım içinde hastalığın tekrarlama durumu yüksek buna bağlı olarak tazminatımı alarak çıkmam mümkün müdür?

  1. Kanunda sağlık sebebiyle haklı nedenle fesih sebebi sayılmış, sizin durumunuz giriyor mu, değerlendirin:

   a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.

 20. 2011 senesinişe girdim 4 sene sonra firma isim değişikliği yaptı giriş çıkış yapıldı ama herhangi bir tazminat alınmadı 2015 ten 2018 aynı firmada çalışmaktayım yalnız işi bırakmak istiyorum ama 15 gün süre veriyorum burda benim ne yapmam lazım tazminatla kıdem tazminatını alabilirmiyim emekliliğimede 1 sene kaldı beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

 21. merhaba,
  5 yıldır kurumsal ozel şirkette calısmaktayım. İşe baslarken kariyer olanagı öne sürdüler sınavla yukselme imkanı var dediler ve sonra o sınav kalktı. yukselmek istiyorum ama müdürlerimiz ve kordinatorlerimiz yukselmemize engel oluyor.
  sürekli magazada işci giriş cıkısı oluyor ve kalifiyeli eleman yok. Bütün iş yükü nerdeyse benim üzerimde. Yukselme istegimi dile getirmeme ragmen hiç bir türlü onay bulmuyor ve bahaneler öne sürülüyor. işten cıkmak istiyorum ama 5 yılım heba olmasınıda istemiyorum. nasıl bir yol izlemeliyim. yardımcı olursanız sevinirim.
  tesekkur ederim.

 22. Özel mimarlık sirketinde elektirikci olarak çalışiyorum 3 yıldır fakat bana demir dograma alcıpan mobilya su tesisatı gibi bircok iş yaptırıyorlar bu sebepten dolayı işten cıkmak istiyorum tazminat ve kıdem tazminatı alabilirmiyim.

  1. İş sözleşmenizdeki iş tanımınız neyse onun dışına çıkamazlar, iş tanımınızın dışında bir işi yapmak zorunda değilsiniz. İş sözleşmenizi haklı nedenle feshedip tazminat ve ödenmeyen işçilik alacaklarınızı talep edebilirsiniz.

   1. merhaba,
    5 yıldır kurumsal ozel şirkette calısmaktayım. İşe baslarken kariyer olanagı öne sürdüler sınavla yukselme imkanı var dediler ve sonra o sınav kalktı. yukselmek istiyorum ama müdürlerimiz ve kordinatorlerimiz yukselmemize engel oluyor.
    sürekli magazada işci giriş cıkısı oluyor ve kalifiyeli eleman yok. Bütün iş yükü nerdeyse benim üzerimde. Yukselme istegimi dile getirmeme ragmen hiç bir türlü onay bulmuyor ve bahaneler öne sürülüyor. işten cıkmak istiyorum ama 5 yılım heba olmasınıda istemiyorum. nasıl bir yol izlemeliyim. yardımcı olursanız sevinirim.
    tesekkur ederim.

 23. 1997 sigorta girisliyim.2002-2015 yılları arasinda bir fabrikada çalıştım.daha iyi bir is bulduğum için isten ayrilmam gerekti.kendi isteğimle ayrıldığıma dair dilekçe yazmam gerekti.acaba su anda tazminatimi alma hakkım varmı?teşekkürler.

 24. İyi günler,
  Eşim Türk Traktör A.Ş.’de çalışırken başka bir şirketten teklif aldı ve istifa edip yeni şirkette çalışmaya başladı.
  Türk Traktör şirketi bazı zamanlarda kendi isteğiyle işten ayrılmaları şartıyla çalışanlarının tazminat haklarını açmaktadır. böylece işçiler tazminatlarını alarak istifa edebilmektedir. Eşim istifa ederken tazminat talebinde bulunmuş ancak reddedilmiştir. Fakat çok kısa bir süre sonra şirket tazminatları tekrar serbest bırakmıştır.
  Sorum şu ki; dava açarak birkaç ay önce istifa sebebiyle alamadığımız tazminatı alma hakkına erişebilir miyiz?
  Bu mümkünse nasıl bir yol izlemeliyiz?
  Şimdiden teşekkürler…

  1. Kanunda sayılan haklı nedenlerden biri yokken istifa eden işçi kıdem tazminatı alamaz, şirket ödemişse kendi insiyatifiyle ödemiştir.

 25. 4 sene 7 ay bir işyerinde çalışıyorum işyeri koşulları sağlığım açısından zorlaştı ve 45 gün yıllık izinim duruyor kullandirmadilar şimdi işyerinden ayrılacağım ihtar da çekeceğim haklarımı alabilirmiyim

  1. İşyerinden kaynaklı sağlık sorunları haklı nedenle fesih sebebidir. Kanunda tam olarak şöyle yazar: ” İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.” İşten ayrılırken kullandırılmayan yıllık ücretli izin alacaklarınız, fazla mesai alacaklarınız vs. yanında haklı nedenle fesih sebebiyle kıdem tazminatınızı da çekeceğiniz ihtarname ile talep edebilirsiniz.

 26. MERHABA, ÖZEL Bİ OSGB FİRMASINDA ÇALIŞIYORUM, KRIZDEN DOLAYI İKİ AYDIR MAAŞ ALAMIYORUM.. MAAŞI ALAMAYACAĞIMIZI BİZE SÖYLEMİŞLERDİ.. BİZDE MECBUREN ÇALIŞIYORUZ.. 1,5 SENEDİR BURADAYIM. TAZMİNAT HAKKIM VAR , AYRILIRSAM ALABİLİR MİYİM ?

  1. Merhabalar, evet maaşların ödenmemesi haklı nedenle fesih sebebidir, ve tazminat alabilirsiniz.

 27. Slm biz 5 kisi bi firmada calisiyoruz ayin 31 lerini bedava calismamizi istyorlar sigortalarimiz eksik yatiyor bizde istifa edip tazminatimizi almk istyorz gelip cikisinizi imzalayin diyorlar cikisi imzalarsak tazminatimizi alirmiyiz 2 senedir calisiyoruz. Sahitlerimizde var…calisma sartllarida cok zor mesaii oldumuu bizi istemeye istemeye mesaiiye birktiryorlar butun haklar hep is verenmi verilmis bizm hicmi hakimiz yok.gecen ay 2.3 gun is olmadi bnde o 3 gunu yilik iznmden dusurn dedim onlarda yapti uc gunun parasinda aldim lakin ay sonu sigortaya bktm 3 gunum eksik abi bune neden eksik yatrdin sigortayi dedgmde sigorta yatrilmiyomus ama bnm yilik iznimden dusrdun 3 gunmu bay bilmis herseyi cok bilyor lutfen bize bi yardmci olun bile bile bizm iki senelik tazminatimizn ustune oturacaklar yine sifirda sifir elde var sifir…

  1. Haklı nedenle fesih olması lazım, sebepsiz yere istifa ederseniz tazminat alamazsınız.

 28. Ben ağır iste çalışamaz raporu aldım 6 aylık ve işverene söyledim bölümü değiştirin yada çıkışımı verin diye değiştirdikleri bölüm yine ağır bölümler ve ben orda da çalışmak istemedim tazminatımı da vermek istemediler en sonunda zorla bana istifa ettirdiler yanı üzerimde mobbing uyguladılar şimdi ben tazminatımı alabilirmiyim istifa dilekçesine de sağlık sorunlarımdan dolayı istifa ediyorum diye yazdım.

 29. Merhaba. İş yerimde mudur yardımcısı tarafından sebepsiz yere, çalışma arkadaşlarım ve müşteriler önünde yüksek sesle bağırmak suretiyle küçük dusuruldugume inanıyorum. Bu olay sonrasinda isyeri disarisinda seni burada calisrirmayacagim gibi birde tehdit aldim. Ve bu sebeple işi bırakmak istiyorum. Fakat işinden olma korkusuyla kimse tanıklık yapmıyor. Bende tazminat hakkımı kaybetmek istemiyorum. Ne yapmalıyım.

 30. Merhaba ben 14 yıldır bir işyerinde çalışmaktayım eşim işi nedeniyle başka bir şehre gitti aile bütünlüğü için istifa etmek istiyorum ama tazminatımıda almak istiyorum bunun bir yolu varmı? Şimdiden teşekkür ederim

 31. Ben 9 yıl çalıştığım iş yerinde bir odadan zor durumda olduğum için 7 TL aldım.Daha sonra amir bana parayı vermemi istedi odada kamera oldugu yalanını ve eşimin de işten çıkarılması tehdidiyle ( eşim aynı iş yerinde o iş yeri kadrosunda ben ise şirket bunyesindeydim.) çalıştığım işyerinden istafa dilekçesi yazmak zorunda kaldım.Odada kamera olmadığını ve parayı aldığım görüntü yoktur.Tazminat haklarım ölür mü? Resmi tatil ve bayram ,izin günü parası alabilir miyim

 32. merhaba ben 2013 girişli sıgortalıyım hala çalişiyorum kapıcılık yapıyorum son zamanlarda düzensız maaş alıyorum pazar günleri hariç hiç tatıl yapmadım istıfa edersem kıdem tanzımat yada işsızlık maaşı alırmıyım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir