Bilişim Hukuku

İnternetten İçerik Kaldırma Hakkında

Zaman zaman internette şahsınızla veya şirketinizle alakalı istemediğiniz içeriklerin yer aldığını görürsünüz ve bu içeriklerin internet ortamından kaldırılmasını isteyebilirsiniz. İnternetten içerik kaldırma aslında düşündüğünüz kadar zor değildir, önemli olan bunu gerçekleştirebileceğiniz çeşitli yolların hepsini denediğinizden emin olmaktır. Genelde kişilerin onur, şeref ve haysiyetini zedeleyen, kişilik haklarına saldırı niteliği taşıyan, özel bilgileri ve görüntüleri ifşa eden, hakaret niteliği taşıyan, şirketlerin ekonomik itibarını zedeleyen, şirket sırlarını ifşa eden, müstehcenlik, çocukların cinsel istismarı ve suç niteliğini haiz içerikler internetten kaldırılmak istenmekmektedir. Sizinde internette yaptığınız aramalarda yayından kaldırmak istediğiniz bir içerik söz konusu ise aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILARIMIZ!
Bu yazıyı okuduktan sonra aşağıdaki yazılarımızı da okuyunuz.

Website Sahibiyle İletişime Geçme

İşe bu noktadan başlamakta fayda bulunmaktadır çünkü bazen internet ortamında yer alan kişilik haklarınızı ihlal eden içeriğin yer aldığı sitenin sahibiyle iletişime geçmek sorunu en kısa yoldan çözebilmektedir. Özel hayatınızın gizliliğini ihlal eden, kişilik haklarınıza saldırı niteliği taşıyan veya telif hakkı niteliği bulunan bir içeriği internet sitesinin sahibi veya yönetici ile irtibata geçmek suretiyle kaldırılmasını isteyebilirsiniz.

5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Hakkında Kanun da kişilik haklarını ihlal eden yayınlarla ilgili olarak aslında uyar-kaldır olarak tabir edilen bu sistemi benimsemekte; kişilerin idari mercilere ve yargıya başvurmadan önce içerik sağlayıcı olarak tabir edilen website sahibine ve yer sağlayıcı olarak tabir edilen hosting şirketine başvurması yolunu öngörmektedir.

Peki kaldırılmak istenen sitenin sahibine nasıl ulaşılır ? Eğer içerik tanınmış sosyal ağlar olan Facebook, Twitter, Google+ gibi bir internet sitesinde yer alıyorsa işiniz nispeten daha kolaydır çünkü karşınızda kurumsal bir muhatap bulunmaktadır. Google’a ait bir sitede veya Google Arama Motoru sonuçlarında yer alan içeriğin kaldırılmasını bir sonraki başlıkta ele alacağız. Ayrıca Facebook için https://www.facebook.com/help ve Twitter için https://help.twitter.com/tr sayfaları üzerinden içerik kaldırma başvurusunda bulunabilirsiniz. Diğer sosyal medya internet siteleri de içerik şikayetleri için çeşitli yardım sayfaları barındırmaktadır.

Eğer karşınızda kurumsal bir sayfa yok ise içeriğin bulunduğu internet sitesinin iletişim, bize ulaşın gibi sayfaları aracılığı ile irtibat bilgilerine ulaşmanız mümkündür. Eğer söz konusu internet adresinde bu tarz bir irtibat sayfası bulunmuyorsa who is sorgusu yapabileceğiniz (örn: https://lookup.icann.org/ ) bir sorgu sitesiyle internet sitesinin sahibi veya yer sağlayıcısına ait bilgilere ulaşabilirsiniz. Burada internet adresini kaydeden şahsın iletişim bilgileri ve sitenin barındırıldığı hosting şirketinin bilgileri yer alır. Şahsa ulaşamasanız dahi hosting şirketinden yasal olmayan, kişilik haklarınızı veya özel hayatınızın gizliliğini ihlal eden içeriğin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Unutulma Hakkı

Suç veya kişilik hakkı ihlali teşkil etsin veya etmesin kişilerin internette kendileri ile ilgili içeriklerin “unutulma hakkı” kapsamında internetten kaldırılmasını talep etme hakkı bulunmaktadır. İlk defa Mayıs 2014’te Avrupa Adalet Divanı’nın Mario vs. Google kararında gündeme gelen unutulma hakkı, Mario’nun 90’lı yıllarda meydana gelen ve kendisi ile ilgili olan bir haberin Google sonuçlarından çıkartılması talebini Adalet Divanı’na kabul ettirmesi ile Google tarafından da kabul edilmeye başlamıştır.

Google şimdilik sadece Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve bir kaç ülkenin daha vatandaşlarının unutulma hakkı kapsamında içerik kaldırma taleplerini değerlendirmekte, bunu da sadece belirli bir bölgede içeriklere ulaşılamayacak şekilde sınırlı olarak uygulamaktadır. Gelecek yıllarda unutulma hakkının daha da yaygınlaşarak internetin tamamı için ve tüm ülkeler bazında uygulanabilir bir formatta hukuki zemine yerleşmesini umut ediyoruz. Zira eğer aksi yönde çok haklı bir gerekçe mevcut değilse internette var olmak veya olmamak kişinin kendi inisiyatifinde olmalıdır. Sonuçta kimse arama kutusuna ad ve soyadını yazdığında istemediği bir içerikle karşılaşmak istemez. Unutulma hakkı ile ilgili bilgilendirici bir video kesit aşağıda yer almaktadır.

Google İçerik Kaldırma Yönergeleri

Aslında bunu iki başlık altında incelemekte fayda bulunmaktadır. Zira Google bir yönüyle internette yer alan tüm site ve içerikleri arama motorunda topladığı gibi diğer bir yönüyle de kendine ait çeşitli site ve uygulamaları olan bir platformdur. Google örneğin Blogger veya Youtube gibi kendisine ait sitelerdeki içerikleri ve arama motorunda listelediği arama sonuçlarını kendi arama sonuç ekranından kaldırabilse da içeriğin asıl kaynağındaki internet sitesinden kaldıramaz. Bunun için bir önceki başlıktaki gibi website yöneticisi ile irtibata geçmek veya sonraki başlıklarda açıklanacağı üzere adli veya idari yollardan erişime engelleme kararı talep etmek gerekmektedir.

Google’a ait internet siteleri ve uygulamalarda yer alan içerikler ile arama motorunda yer alan bilgiler ve önbelleğe alınan içeriklerin kaldırılması için Google bazı şartlar ortaya koymakta ve kendince bir takım kriterleri değerlendirmektedir. Yasal olmayan, kişisel verileri ihlal niteliği taşıyan, kişilik haklarını ihlal eden içeriklerin kaldırılmasına ilişkin başvuruların Google tarafından belirlenen ve aşağıda verdiğimiz linklerde de açıklanan kriterlere göre değerlendirildikten sonra yayından kaldırılabilmektedir.

Google site ve uygulamaları ile Google arama sonuçlarında yer alan bir içeriği yayından kaldırmak için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz: https://support.google.com/legal/troubleshooter/1114905?rd=1#ts=1115655%2C1282900%2C1115846

Kişisel verilerin ihlali gerekçesiyle Google’dan içerik kaldırtmak için aşağıdaki linkleri takip edebilirsiniz: [1] https://support.google.com/websearch/troubleshooter/3111061

[2] https://www.google.com/webmasters/tools/legal-removal-request?complaint_type=rtbf&visit_id=1-636394201903958669-2110244394&rd=1

Google Yetişkinlere yönelik içerik bildirmek için: https://www.google.com/webmasters/tools/safesearch
[Not: bu bağlantıyı çalıştırmak için mevcut bir Google hesabınızın bulunması gerekir.]

Telif hakkı ihlali sebebile Google arama sonuçlarından içerik kaldırmak için: https://www.google.com/webmasters/tools/dmca-notice?rd=1
[Not: bu bağlantıyı çalıştırmak için mevcut bir Google hesabınızın bulunması gerekir.]

Ayrıca içerik kaynak siteden kaldırılmış olsa dahi hâlâ Google arama sonuçlarının ön belleğinde duruyor olabilir. Bunun için de yapmanız gereken aşağıdaki bağlantı yoluyla durumu Google’a bildirmektir. https://www.google.com/webmasters/tools/removals
[Not: bu bağlantıyı çalıştırmak için mevcut bir Google hesabınızın bulunması gerekir.]

İdari Başvurular

Suç teşkil eden içerikleri ve özel hayatın gizliliği teşkil eden içerikleri aşağıda yer alan bağlantı aracılığı ile Bilgi Tekonolojileri ve İletişim Kurulu’na bildirmeniz halinde içerik hakkında tedbiren engelleme kararı verilebilmektedir. 5651 sayılı Kanun’un 8. maddesi gereğince İntihara Yönlendirme, Çocukların Cinsel İstismarı, Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Kolaylaştırma, Sağlık için Tehlikeli Madde Temini, Müstehcenlik, Fuhuş, Kumar Oynanması için Yer ve İmkân Sağlama, Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar söz konusu olduğunda BTK erişimi engellemektedir.

5651 Sayılı Kanun’un 9/A maddesi uyarınca özel hayatın gizliliğinin ihlali söz konusu olduğunda, örneğin uygunsuz fotoğrafların ve videoların internet ortamında başkalarınca paylaşılması, kredi kartı bilgileri, anne kızlık soyadı gibi şahsi bilgiler internette yer aldığında BTK tedbiren erişim engelleme kararı verebilmektedir. Bu kararın 24 saat içerisinde Sulh Ceza Hakimliğine sunulmak suretiyle onaylatılması gerekir.

Suç teşkil eden ve özel hayatın gizliliğini ihlal eden içeriklerin ihbarı için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz. https://www.ihbarweb.org.tr/

Yukarıda sayılanların dışında kalan ve kişilik haklarının ihlali teşkil eden içeriklerin yayından kaldırılması için yukarıda da bahsedilen uyar-kaldır yönteminin kullanılması, içerik sağlayıcı veya yer sağlayıcı tarafından içeriğin kaldırılmaması halinde yargı yoluna başvurulması BTK tarafından hazırlanan ihbarweb sitesinin sık sorulan sorular bölümünde tavsiye edilmektedir.

Yargı Yoluyla Başvuru

Kişilik haklarının ihlali teşkil eden içerikler ve yukarıda sayılan tüm içerikler için yayından kaldırma talebi ile Sulh Ceza Hakimliklerine başvurulabilir.

Ancak başvuru öncesinde yukarıda anlatılan uyar-kaldır yöntemini denemek unutulmamalıdır. Uyar-kaldır yönteminden sonuç alınamaması halinde buna ilişkin belgeler internetten içerik kaldırma talep dilekçesine eklemelidir.

Sulh ceza hakimliğine verilecek dilekçeye ihlal teşkil eden içeriğin ekran görüntüleri ve içeriğe ait urlnin tam metni eklenmelidir. Ayrıca içeriğe ait alternatif linkler varsa bunlar da tespit edilerek dilekçede belirtilmelidir.

Sulh Ceza Hakiminin talebi kabul etmesi halinde ilgili içerik Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından engellenmektedir. Eğer kaldırılmasına karar verilen içeriğin faklı bir sitede de yer aldığını tespit ederseniz yeniden Hakimlikten karar almadan doğrudan Erişim Sağlayıcıları Birliğine başvurabilirsiniz. Birlik belirttiğiniz sitede yer alan içerik ile Hakimlik kararındaki içeriğin aynı olduğunu tespit ederse ilgili adres için de erişim engelleme kararı verebilir.

Konuyu Özetlemek Gerekirse

 • Tüm anlatılanları özetlemek gerekirse kişilik haklarınızın ihlali söz konusu ise ilgili içerik için website sahibiyle iletişime geçmek veya yer sağlayıcıdan içeriğin kaldırılmasını talep etmek yapılması gereken ilk işlemdir. İçeriğin kaldırılması halinde Google’da yer alan önbellekten de içeriğin kaldırılması için Google’a başvurulmalıdır.
 • İçeriğin yer aldığı site Google, Facebook, Twitter gibi siteler ise doğrudan yukarıdaki linkler aracılığı ile bu sitelerden içeriğin kaldırılması talep edilebilir. (Google arama sonuçlarından içeriğin çıkarılması kaynak siteden de içeriğin kaldırılması anlamına gelmediği unutulmamalıdır.)
 • İçeriğin yer aldığı sitenin sahibine ulaşılamıyorsa veya olumsuz yanıt alındıysa suç teşkil eden veya özel hayatın gizliliğini ihlal eden içerik için BTK’ya başvurularak erişimin engellenmesi sağlanabilir.
 • Ayrıca bu tür içerikler ve bunların dışındaki kişilik haklarının ihlali niteliğindeki içerikler hakkında erişimin engellenmesi kararı verilmesi için Sulh Ceza Hakimliklerine de başvurulabilir.

Karışık ve uzun bir süreç olarak gözükse de üzerine gidildiğinde istenmeyen içeriklerin kaldırılması ile ilgili olumlu neticeler almak mümkündür. Konuyla ilgili soru ve sorunlarınızı aşağıya yorum bölümüne ekleyebilir veya iletişim sayfası aracılığı ile bizlere iletebilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız aracılığı paylaşarak daha fazla kişinin bilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca sorularınızı aşağıya yorum kısmından sorabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Selamlar,yabancı sitelerde işlenen kişilik haklarının ihlali suçları için Türkiye’den nasıl bir işlem yapılabilir?

  1. Selam Egemen Bey,
   Sitenin ya da ilgili içeriğin sahibi de yurt dışındaysa savcılığa şikayet ya da tazminat davası açsanız dahi sonuç alabilmeniz zor. Ancak içeriğin sahibinin Türkiye’de olduğunu biliyorsanız duruma göre şahsa ulaşılma ihtimali var. Suç teşkil eden bu içeriklerle ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunulabilir, şahıs tespit edildiğinde de tazminat davası açılabilir.

   Ayrıca kişilik haklarınızı ihlal eden ilgili linklerin kaldırılması için sulh ceza hakimliğinden içeriğin kaldırılmasının talep edilmesi gerekiyor. Bununla birlikte içerikleri kaldırtmak için yazıda da bahsettiğim diğer yollar da bir yandan denenmeli.

 2. Selamlar konuyu çok güzel anlatmışsınız. Ben de 10 yıl öncesinde modellik yaptıgım için resimleri kaldırtmak için başvurdum ama red verildi! Daha önce çalıştıgım ve ulaşabildiğim kişiler resimleri sitelerinden kaldırdı! Fakat iznim olmadan resmimi alıp kullanan ve ulaşamadıgım bir kaç internet adresi var! Niye red verildi anlam veremedim? Hakim e göre uygunsuz değilmiş fotograflar.ama ben artık bikinili resmimin internette olmasını istemiyorum, hakkım değil mi!? Sizce ne yapmalıyım! Unutulma hakkı ile başvurmam mı gerekir?

  1. Büyük şehirlerden birindeyseniz yeniden başvurun. Dosyanızın farklı bir mahkemeye düşme ve talebinizin kabul edilme ihtimali olabilir.

 3. Merhaba benim bir blog sayfam var ben burada googldan almis oldugum gorselleri kullaniyorum yayinlanan fotograflardan birisinin sahibi beni sikayet etmis siber suclara gittim ifade verdim ayrica sitemden kaldirdim bu durumda sonuc ne olur acaba beni aydinlatabilirmisiniz

  1. Fotoğrafın içeriği suç teşkil etmiyor anladığım kadarıyla telif haklarıyla ilgili bir durum, herhangi bir ceza vs. almazsınız merak etmeyin.

   1. Evet siradan bir bayanin fotografini koymustum telif hakkida yok herhangi bir hakaret vs zaten yok moda sayfasi ilginiz icin tesekkur ederim

 4. merhaba google işletmem üzerinden işletmeme itibar saldırısı geliyor sürekli 1 yıldız ve kötüleyici yorumlar geliyor google ile görüştüğümde savcılıkdan başvurusu gelirse bilgi paylaşımı yapabileceklerini söylediler nasıl bir yol izlemeliyim bu kişi türkiyede ise tazminat gibi davalar açabilir miyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir